Hayat Stajı

1

“Biz eskiden” diye başlayan cümleleri daha sık kullanır oldunuz mu? Ben bu aralar çok sık kullanıyorum. Özellikle de çocuğumun büyüme sürecinde tanık olduğum olaylar, kendi çocukluğumu ya da benden sonraki kuşakların yetiştiği dönemleri hayırla anmama neden oluyor.
Biraz karışık oldu, ama okumaya devam ederseniz, belki bana hak verirsiniz. Bir oğlum var. Eşim ve ben, kendine güvenen, donanımlı bir evlat yetiştirmeye çalışıyoruz. Yani, niyetimiz diğer ebeveynlerle aynı. Çocuğumuzun eğitimi içinde “iyi” bir okul seçtiğimize inanıyoruz. Bu seçim, sadece çocuğumuzu değil, bizleri de yeni bir çevrenin içine soktu. Çok şey öğrendik.

okul3

Öyle anneler tanıdım ki dünyada sadece kendilerinin çocuk sahibi olduğuna inanan. Genellikle anneliği geç yaşayan bu tip kadınlarla baş etmek, hayatınızın stajı olabilir. Onlar, “seçkin” evlatlarına her şeyin en büyüğünü, fazlasını hedeflemeyi öğretirler. Çocuklarına bencilliğin bir erdem, insanların ise gerektiğinde kullanılacak materyal olduğu fikri dayatırlar. Bu dayatmanın sonuçlarını, çocukların oyunlarında, arkadaşlıklarında ve birbirlerine karşı sarf ettikleri zalim cümlelerde görürsünüz.
Annelik, her çocuğun sizinki gibi 9 ay karında taşındığını, aynı uykusuzlukların çekildiğini, ateşi yükseldiğinde aynı kaygıların yaşandığı bilmektir. Ve her çocuğa, kendi evladınıza gösterdiğiniz özen kadardır.
Evet, eskiden bizim zamanımızda da çocuk terörü vardı. Biz de kavga ederdik ama adam gibi barışmayı da bilirdik. Bu ailelerin meselesi olmazdı. Eskiden, çocuklar günümüz çocukları gibi, büyük laflarla kalp kırmayı bilmezdi.
Çocuklarımızı iyi okullara gönderip, gelecekleri ile ilgili hayaller kurarken, küçücük bir ayrıntıyı gözden kaçırıyoruz. Onlara insan olmanın önemini, empatinin gücünü, paylaşımın zenginleştirdiğini öğretmeyerek, saksıda her an solmayı bekleyen orkideler yetiştiriyoruz.

Biz eskiden, evde ve okulda dostluğun değerini öğrenirdik. Çocuklar, yaşıtlarıyla birlikte kendi masum dünyalarını kurarlardı. Ve bu dünyaya ne yetişkinler, ne onların hırsları ne de kuralları girebilirdi.
Çocuklarımızın önce insan olduğunu hatırlamamız dileği ile…

Pusula -Istanbul-2013

Lütfen Paylaşın...

1 Yorum

  1. Sevgili Kentli Kadin ,
    Oyle veliler anneler taniyorum ki ,veliden ya da cocuktan hoslanmamissa her tur organizasyon da yanliz birakiyorlar…Cocuklari ayiriyorlar ve de biraraya gelip plan yapip devre disi birakiyorlar..Hep haklilar karsidaki hep haksiz ,kotu….

Yorum Yapın