Hayat Kalitenizi Yükseltmenin Yolu Pozitif Duygulardan Geçiyor

0

Hayata olumlu bakmaya ve pozitif davranmaya çalıştığınızda bazen kendinizi Polyanna gibi hissediyorsunuz. Hayata pembe gözlüklerin arkasından baktığınızı düşünenler de oluyor. Oysa olumlu düşünmenin hem ruhsal hem de fiziksel sağlığa etkisi var.

Pozitif düşünen kişiler hayatının iplerini elinde tutuyor. Başkalarının olumlu duygularını yükseltiyor ve fiziksel sağlığına daha dikkat ediyor.

Pozitif psikoloji burada devreye giriyor. Olumlu deneyimlere odaklanmayı, sahip olduklarınızın değerini azımsamama esasına dayanıyor. Beyin nedense olumsuz anıları hatırlamaya daha meraklı, zihni eğitmek gerekiyor. Pozitif duygular hayatın zorluklarıyla başa çıkmada daha etkili, yaşamınızı şekillendirebilirsiniz.

pozitifpsikoloji

Doğuştan gelen bir mutlu olma aralığınız var. Çok mutlu hissettiğinizde bu aralığın en üstünde, mutsuz hissettiğinizde en altında oluyorsunuz. Olumlu düşündüğünüzde daha sosyal olmaya açıksınız, sosyal bağlar güçlendikçe duygularınızı beslemiş oluyorsunuz. Uzun dönemde hayatınıza üretkenlik, bağlanma, pozitif ilişkiler katıyorsunuz.

Nasıl daha pozitif olmayı öğrenebilirsiniz;

  • Güçlü yanlarınız neler; mizah, öğrenme isteği, yaratıcılık, bağışlayıcılık… En güçlü  5 karakter özelliğinizi belirleyerek özel yaşamınızda ve iş hayatınızda daha çok yer verin. Yaşam memnuniyetinizi yükseltip, depresyonu azaltıyor.
  • Hayalini kurduğunuz bir projeniz varsa önce ayrıntılı olarak yazın. Kısa ve uzun vadeli bir plan yapın, ilk 24 saat içinde bir adım atın.
  • Gün içinde size iyi gelen 3 tane pozitif deneyimi düşünün. Aldığınız yeni bir kitap da olabilir, bir kediyi beslemek de…bunları not edin.
  • Geçmişinizdeki başarıları, zorlukların nasıl üstesinden geldiğinizi hatırlayın. Sizi rahatsız eden yönleriniz için geçmişi sorumlu tutmayın, unutmayın ki olumlu özellikleriniz de geçmişe dayanıyor.

pozitifyasam

  • Derinleştirmek istediğiniz ilişkileri belirleyin. Bir kahve içmeye veya yemeye davet edin. Sevdiğiniz kişileri düşünmek bile bağışıklık sistemini olumlu etkiliyor.
  • Mizahın gücü gerginliği kırar, olumsuz duygulardan uzaklaştırır. Daha fazla mutluluk hormonu salgılatarak düşünme ve baş etme becerilerinizi kuvvetlendirin.
  • Haftada bir iki kez başkalarını mutlu edecek bir şeyler yapın. Kasada kuyrukta iken sıranızı birine verin, aldığınız meyvelerden her gün sitenizi temizleyen görevlilere ikram edin. Gün içinde yaptığınız bu tür eylemler ruhu daha çok besliyor. Diğerlerinin iyiliği için bir şeyler yapanların iç huzuru ve doyumu daha yüksek oluyor.

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın