Hayat Enerjinizi Kaybetmeyin

1

Ruh halinizin değişken olması bazen sizi yorabilir. İyi bir eşiniz, sağlıklı bir çocuğunuz, yolunda giden  işinizin olması, içinizde boşluk olmadığı anlamına gelmez. Karşılığı depresyon olmayabilir bunun, ama bazı şeylere kayıtsız kalıyor olabilirsiniz.
Geçen yıl 900 kadın arasında yapılan bir araştırma, her dört kadından birinin, iş,aşk ve genel yaşamında kayıtsız kaldığını gösteriyor. Bunu normal görüp, rutin olarak hiç bir coşku duymadan yapıyorlar. Anlaşılan, hayata canlı bakışlarını kaybetmiş,  geri kazanmak için de bir çabaları yok.

Psikolojide “apati” denilen bu durum, beraberinde büyük sorunlar getiriyor.  Ciddi bir depresyon olmayan bu durumda, kadınlar günlük rutin hayatını sürdürebiliyor, ama isteksizce!. Apati, mutsuzluk ve hayal kırıklığını yaşarken sizden beklenen şeyleri yerine getirerek bir tür stresle başa çıkma yoludur. Bu yolda, savunma duvarları oluşturulabilir. Diyelim ki iş başvurusu yaptınız, görüşmeniz de çok başarılı geçti diyelim. Ama bir türlü size geri dönmediler. “Zaten iş çok da bana göre değildi” diyerek umursamaz davranabilirsiniz. Ama apati hızla yayılır ve kontrolü elinizden kaçırabilirsiniz, kendi hayatınızda bir gölge gibi yaşayabilirsiniz. Apatik kadınlar, belirsizlikle yaşamayı kabulleniyor. Umut ve hayalleriniz yok olarak ruh sağlığını olumsuz etkiliyor.Yüksek seviyelere ulaşırsa bu durum, kendi öz bakım problemleri başlıyor ve anksiyete, kilo, uyku sorunları yaşanıyor. Karar verme konusundaki zorlanma ise, işleri içinden çıkılmaz yapıyor.

apati3

Arkadaşınızda böyle bir durum olduğunuz nasıl anlayabilirsiniz;

• “İçimden gelmiyor”, “canım istemiyor” gibi bahanelerin arkasına saklanıp, sosyal ortamlardan uzaklaşmışsa,
• Bakımsız görünüp, kıyafetine ve saçına başına özensiz davranıyorsa,
• Sohbet etmekten kaçıp, işi dahil bir çok konuya kayıtsız davranmaya başlamışsa apatik davranışlar sergiliyor demektir.
Peki çözüm ne? Tabii ki ilgi göstermek… İlgisini çekecek bir işle ilgili olarak yardım isteyebilirsiniz. Canınızı sıkan bazı konuları paylaşarak, onun da size açılmasına yardımcı olabilirsiniz. Cesaretlendirmeye ve desteğe devam ederek, yine de zorlamamaya çalışmalısınız, kontrol onda olmalı.
Sizde ise bu sorun, o zaman da mutluluğun kendi ellerinizde olduğunu unutmayın. Kendinize zaman ayırın. Egzersizden faydalanın, serotonin hormonu salgılaması için vücudunuzun harekete ihtiyacı var. Size mutluluk veren şeyleri keşfedin ve uygulayın. Kaliteli uyuyun ki, olumsuzluklarla daha rahat başa çıkın. Gerçekçi hedefler belirleyin,bu motivasyonunuzu arttırır.

Lütfen Paylaşın...

1 Yorum

Yorum Yapın