Hatice Özbay : Annelik Ömür Boyu

0

Gazeteci Hatice Özbay, değişik mesleklerden 60 kadınla yaptığı röportajları bir kitapta toplamış. Böylece, çalışan annelerin hikayesini, “çocuk mu, kariyer mi?” ikilemine düşmeden anlatıyor.
Hem başarılı bir iş kadını hem de anne olmak mümkün mü? Çoğu anne, kariyer basamaklarını tırmanırken, çocuklarına yeterli zamanı ayıramamaktan dertlidir. Ya da çocuğu büyürken bir çok şeyi kaçırdığından.

kariyer1

PepsiCo Asya Pasifik Bölge Başkanı Ümran Beba; iki erkek çocuk annesi. İş hayatında 25 yılını doldururken başarısını istikrarlı, planlı,organize ve disiplinli olmasına bağlıyor. Aile ve eşinin desteği, kadının kendine güveni ve şirket kültürünün önemli olduğunu söylüyor.Şu ana kadar verdiği kararlardan memnun olduğunu, tabii ki ikilem yaşadığını, çocuklar büyüdükçe ortak bir şeyler yapmanın zorluklarından bahsediyor.
Fortune Dergisi’nin “Türkiye’nin En Güçlü 50 Kadını” sıralamasında bu yıl 35’inci olan Novartis Türkiye Ülke Başkanı Güldem Berkman; kadınların çocuk sahibi olduktan sonra kendimize engel koyduğumuzu ve kariyer hedeflerinde daha iddaalı olması gerektiğini anlatıyor. İş ve özel yaşamındaki başarının birlikte yürüdüğünü, çocuk sahibi olmayı isteyip de kariyer için erteleniyorsa, çalışmanın bir süre sonra zor geleceğinden bahsediyor. İş ve özel yaşam dengesini korumanın mümkün olduğunu söylüyor.

kariyer3

Turkish Yatırım Genel Müdürü Dr. Berra Kılıç; bankacılık mesleğinde kadın istihdamının çok fazla olduğunu söylüyor. Kariyeri ve işi arasında kararsız kalan anne adaylarına tavsiyesi “Bunun doğrusu yok” diyerek kendini örnek veriyor. Herkes farklı, herkesin aile yapısı, eğitim,kariyer koşullarının belirleyici olduğunu söylüyor. İşsizliğin kadınlara daha fazla yansıdığını da belirtiyor.
“Annelik Ömür Boyu” yaz tatilinde okumak ve üzerinde düşünmek için iyi bir seçenek olabilir.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın