Hatasız Evlilik, Sorunsuz Çift Var mıdır?

0

Dünya var oldukça kadın ve erkeklerin aşkları, sevgileri, fikir ayrılıkları, kavgaları, barışmaları devam edecek. Aksini iddia eden olmaz değil mi?

Kadın ve erkeğin birbirlerinden farklı dünyaları var. İlgi alanları, dostlukları, sorumluluk duyguları ve olaylara bakış açıları çok değişik. Doğal olarak çatışmalar oluyor. Birbirlerinin hatalarına bakışları da farklı, biri affedebilirken diğeri görmezden gelebiliyor.

Yaşananlar hiç olmamış gibi devam eden her ilişki büyük sorunların habercisidir. Üstelik katlanarak daha da büyür. İletişimin şekli burada çok önemli, diğerini dinlemek ve anlamaya çalışmak her zaman çözüme ulaştırıyor. Sizin mutlu olmanız için önce kendinizi iyileştirmeniz doğru, ardından partneriniz de aynısını yapacak ve sular durulacak.

Man and a woman sit distantly on the ends of a cream colored love seat. Horizontal shot.

Çiftlerin en büyük sorunlarından birisi diğerini değiştirmeye çalışmaları, oysa uyumlu çiftler birbirini olduğu gibi kabul eden, onaylayan ve değiştirmeye çalışmayanlardır.

Kadınlar erkeklerin sorumluluk almadığından, çocuklarıyla yeteri kadar ilgilenmediğinden, romantizmden uzak olmalarından şikayet ediyor. Erkekler ise kendilerine yaşam alanı bırakılmadığından, işten eve gelip direkt çocuklarla ilgilenmesinin beklendiğinden, istemedikleri şeyleri yapma konusunda baskıcı olduklarından ve kıskançlıklarından rahatsız oluyor.

Şöyle bir düşünün şimdi, sizlerin evinde de benzer hatta neredeyse aynısı olan sorunlar yaşanmıyor mu?

çiftler17

İlişkilerde sonuna kadar sabredip beklemektense yol yakınken ilişkinin kötüye gidişinin sinyallerini algılamak çözüme götürüyor. Birisi diğerinin yaptığı ve hoşlanmadıklarını çok kez görüp de gözardı ederse kabullenmiş oluyor. Öteki de anlamadığı için işler bir süre sonra çığrından çıkıyor.

İlişkilerde yaşanan hatalar sadece psikolojik ve duygusal değil; yalan söylemek, finansal sıkıntıları gizlemek de büyük hatalar anlamına geliyor. Karşınızdaki  kişinin size ne yalan söyleyeceğini beklemek tüm enerjinizi tüketip sizi yoruyor.

Özeleştiri yapmak zor, suçlamak nedense daha kolay geliyor.  Eşinize güzel sözler söylemeyi deneyin, bulabildiniz mi? Ama suçlayın birbirinizi dersek daha çok söz bulabiliyorsunuz !

İlişkinizin devamı ve sağlığı için problemleri çözecek şekilde empati yapmak gerekiyor.

 

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın