Hangi Tuzu Kullanmalıyız ?

0

Süpermarkete gittiğinizde siz de tuz reyonunun önünde dakikalarca durup “hangisini alsam” diye düşünüyorsanız, “doğru tuzu bilmiyorsunuz” demektir.

Zengin mineral içerikli tuz, doğru tüketildiğinde sadece yemeklere değil, sağlığımıza da faydalı oluyor.

Bir doğa harikası olan bu kristal, besinlerin bileşiminde bulunduğu gibi göllerden,kayalardan ve denizlerden de saf olarak elde ediliyor.

Tuzun vücutta birçok görevi var;

  • Sinir iletilerini destekler.
  • Besinlerin hücre içine geçişini sağlar.
  • Kasların kasılmasında rol alır.
  • Suyun kan damarlarında ve hücrelerde bulunmasın sağlar.

rafinetuz

Vücudun ihtiyacı olan tuzun günde sadece 6 gram alınması yeterli oluyor.Bu miktar yarım tatlı kaşığı demek, oysa günde kim bilir ne kadar fazlasını tüketiyoruz.

Aşırı tuz tüketimi yaptığımızda tuzun temel minerali olan sodyumu da fazla almış oluyoruz.

Rafine tuz; işlemler sırasında mineral kaybeder, tüketildiğinde ise zengin mineral içeriği yerine sadece klor ve sodyum vücuda giriyor.Tuzun topaklanması sorunu da var. Topaklanmayı önleyen kimyasal katkı maddeleri olan E536 potasyum ferrosiyanür ve E554 sodyum alüminyum silikat, fazla dozda olduğunda sağlık için büyük bir tehdit yaratıyor.

Himalaya tuzu; doğal deniz tuzları ve eski yıllarda taşlaşmış deniz tuzlarından olan kaya tuzları – bunların en eski bilineni Himalaya tuzudur- vücuda faydalı olan mineralleri kendi doğal kristal yapısında bulunduruyor.

kayatuzu

Doğru ve naturel tuzu nasıl seçmeliyiz;

  • Açık ve markasız tuzları kesinlikle almayın.
  • Doğal tuzları açılmamış ambalajda ve Türk Gıda Kodeksine uygunluk etiketini kontrol ederek alın.
  • Kaya tuzu veya doğal deniz tuzu ambalajlarında Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın işletme kayıt numarası bulunur. Bu numaranın anlamı; alacağınız tuzun temizliği ve sofralar için uygunluğunun denetlenmiş olmasıdır.
  • Mineral yapısı bozulmamış doğal tuzları gerektiği kadar tüketmeniz sağlığınız için önemli, böylece masadan kaldırmak zorunda kalmazsınız.

 

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın