Hangi Besinler Saç Sağlığına ve Dökülmesine İyi Geliyor…

0

Saçlarınıza iyi bir şampuan ya da maske kullansanız da dıştan bakım yetmiyor, içeriden de desteklemeniz gerekiyor.

Siz de saçlarınızda seyrelme, dökülme sorunu yaşıyorsanız beslenme şeklinize dikkat etmelisiniz. En önemlisi sağlıklı yağdan zengin ve proteinli gıdalara hayatınızda daha çok yer açın.

Bu gıdalar hangileridir;

Yağsız kırmızı et; çinko ve demir içeriği ile saç köklerini harekete geçirip, uzamayı destekler. Emilimini artırmak için hayvansal olmayan kuruyemiş ve baklagiller ile beraber tüketin.

Tatlı patates; C vitamini zenginidir. Saçlarınızın hacmi ve parlaklığı ile ilgili sorun varsa bu besin kolajen üretimi ve yapımı için gereken vitamini sağlar.

Yağsız beyaz et; özellikle tavuk eti saçın “telojen” yani dinlenme evresinden çıkıp, saç dökülmesinden çıkmasını sağlar. Bu evrede saç uzamaz ve doğal yoldan dökülür. Yağsız proein kaynağı olan kümes hayvanlarını tüketin.

Yumurta; Omega-6, protein, demir, çinko ve biotin zenginidir. Biotin saçın oluştuğu kreatinin alt yapısını oluşturur ve yumurtanın sarısında bulunur. Saçlarınızın uzamasını ve sağlıklı görünmesini istiyorsanız yumurtadan vazgeçmeyin.

Süzme yoğurt; saçları besleyen D ile B5 vitamini kaynağıdır. Hem yiyerek hem de saça maske yaparak kullanın.

Ispanak; çok iyi demir kaynağıdır. Demir eksikliği saç köklerine kan akışını bozarak saç kaybına neden olur. Ayrıca A vitamini içerir, bu da saçları koruyan doğal yağların üretimine yardım eder. C vitamini içeriği ile de kolajen üretimini destekler.

Bunların dışında E vitamini ve biotin zengini badem, C vitamini zengini (ananas, portakal, mango, kivi) meyveler, Omega-3 içeren somon, yağ asidi kaynağı avokadoyu mutfağınızdan eksik etmeyin.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın