Güzel ve Sağlıklı Yaş Almanın Yolları

0

Sağlıklı ve güzel kalarak yaş almayı isteyen kadınların sayısı gün geçtikçe çoğalıyor. 20’li yaşlardaki beslenme düzeninden başlayarak, 30’lu, 40’lı ve sonraki yaşlara yatırım yapmak gerekiyor, ne kadar erken başlarsanız o kadar şanslısınız.

20’li yaşlar stresin en yaygın olduğu, çalışma saatlerinin uzun ve gece hayatının fazla olduğu yıllar, dolayısıyla beslenme de gelişigüzel olabiliyor. Yağ,şeker ve bol kalorili beslenip, gerekli vitamin ve mineralleri alamayınca fiziksel sağlık etkileniyor. 30 yaşında iskelet sistemi oturmuş olduğundan, 20’li yaşlar kemik sağlığını güçlendirme zamanı, buna yatırım yapmak gerekiyor.

güzellik22

Her gün 2 büyük bardak süt içerek kalsiyum ve D vitamini almak mümkün, kemiklerinizin direnci artmış olacak. Omurga sağlığı için brokoliyi de eksik etmeyin. Sağlıklı beslenme için protein, karbonhidrat ve sebze içeren, yağı ve sodyumu azaltılmış olan dondurulmuş gıdaları tercih edebilirsiniz. Kas yapıcı protein ve keratin içeren kırmızı ete sofranızda yer açın. Enerji içeceklerinden uzak durup, her gün bir çorba kaşığı öğütülmüş keten tohumu yemeye çalışın. Beynin gri bölgesini çalıştıran Alfa linolik asit içeriyor.
30’lu yaşlarda metabolizma yavaşlamaya başlıyor, sıra yağlarla savaşma yıllarında. Eklem sorunları, her 10 yılda bir 4 puan artan büyük tansiyon ve kilo problemleri ortaya çıkıyor. Metabolizmanız için protein açısından zengin ve az şekerli öğünlere yönelin. Günlük 45 gram sert peynir hem şekersizdir hem de 11 gram protein içerir. Bir kase yoğurt veya bir avuç bademe de hayır demeyin.
Eklem iltihabına yol açan hasarlar da bu yaşlarda başlar, haftada 180’er gramdan 3 porsiyon somon,uskumru, beyaz ton veya alabalık yiyerek sağlığınızı
koruyun.

 


kadın47

Cilt hasarlarınız da başlamış oluyor bu yaşta, antioksidan açısından zengin kuru baklagiller serbest radikallerle savaşmanıza yardım ediyor. Fasulye pilakisi ve barbunyaya sıkça sofranızda yer verin. Cilt dostu etkisini artırmak için de antioksidan içeren ıspanak,patlıcan,kereviz ve brokoli ile beraber yemeye çalışın.

Bu arada iş hayatı,ev, çocuklar, okulları derken cinsel hayatınızda düşüş başlamış oluyor. Kuruyemişlerde faydalanın; E vitamini zengini ceviz, fındık, yer fıstığı ile B vitaminleri içeriyor. Kuruyemişler kan dolaşımını iyileştiren arjinin adlı aminoasit sayesinde sizi cinsellikten alıkoyan yorgunluğa da çare oluyor.

Gelelim 40’lı yaşlara, artık kanser ve kalp hastalıklarının özellikle kadınlarda arttığı yaşa…

kalp8

50’li yaşlar da görme kaybı problemi yaratan sarı nokta hastalığı riski özellikle kadınlarda ortaya çıkıyor. Gençlik yıllarında keyfini çıkardığınız güneşin zararları görülmeye başladığından beta karoten desteği almalısınız. Her hafta 2 adet tatlı patates, havuç,kavun ve bal kabağı tüketin. Hafızanızda da gerileme başlayabilir, orman meyveleri ve vişneyi eksik etmeyin, yaban mersini ve böğürtlen beyindeki nöronların iletişimini güçlendiriyor. Omega 3 yağ asidini sütten alın.

sağlık35

Kalp hastalıklarından ölüm riski bu yaş kadınlarında 3. Sırada ne yazık ki; günde bir kadeh kırmızı şarap içebilir , bir avuç kırmızı üzümü her gün yiyebilirsiniz.
Kas kitlesi de doğal olarak azalıyor bu yıllarda, ton balığına hayatınızda daha çok yer vererek protein alımını artırabilirsiniz.

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın