Güven, Anlayış, Destek, Sırdaşlık, Paylaşma = Arkadaşlar

0

Bir kadın olarak arkadaşlarımın hayatımdaki yerini anlatmaya çalışacağım size. İnanıyorum ki, siz de kendinizden bir şeyler bulacaksınız.
Hayatımın her döneminde bir çok arkadaşım oldu; sorunlarımla başa çıkmamı sağlayan, dertlerimi dinleyen ve beni anlayan, uzun sohbetler yaptığım, keyifli zamanlar geçirdiğim arkadaşlarım. Yaşımız kaç olursa olsun hayatımızda olmazlarsa eksiklik hissedeceğimiz kız arkadaşlarımızın ise yeri ayrıdır.
Arkadaşlık becerisi anne karnında başlıyor, kendini çevreden soyutlamış ve depresyonda olan annelerin çocukları da sosyalleşmede problem yaşıyor.
Yetiştiğimiz aile düzeninden başlayarak, çocukluktan gençliğe geçiş dönemimizde anlaşılmak,sırdaşlık,işbirliği, bağlanma isteğimiz bizi diğerleriyle bir iletişime sokuyor. Bu dönemde elbette kendimize yakın hissettiklerimizle yakın arkadaş oluyoruz.

arkadaş22

Arkadaşlarımızı seçerken nelere bakıyoruz? İlk izlenim genellikle bilinçli olmuyor, önce karşımızdakini şöyle bir tartıyoruz. Konuşması,hareketleri, sesi ve tabii ki yaydığı elektrik bizi çekiyor. Kendimize benzer arkadaşlar bulabildiğimiz gibi, bizi tamamlayanlarla daha çabuk kaynaşıyoruz.
Arkadaşlık ilişkisinin sürmesi her iki tarafında dengeli olmasıyla daha sağlıklı oluyor, hep bir tarafın çaba göstermesi ilişkiyi kurtarmaya yetmiyor.Evlenme sürecinde, arkadaşların eşlerinin birbiriyle anlaşması çok önemli, aksi halde görüşmeler seyrekleşip zamanla bitiyor.
İş yeri arkadaşlıkları ayrı bir durum, nedense burada daha dikkatli arkadaşlıklar kurmaya çalışıyoruz.Nedeni zarar görmemek .Oysa her iş yeri arkadaşlığı sorunlu olmaz, birbiriniz açıklarını kapatan ve diğerini dengeleyen kişilerin arkadaşlıkları da uzun ömürlü oluyor.

arkadaş21

Arkadaşlıklarda bir de “aradın”, “aramadın” durumları var ki beni çok sıkar. Önemli olan araya giren zaman değil ki, arkadaşlığımız gerçekten değerliyse zaten kaldığı yerden başlar.
Olgunluk dönemi arkadaşlarım ise bana ayrı bir mutluluk veriyor. Kendimi bulmama yardımcı olan, güvenebileceğim ve iyi bir şey de yapsam, hata da yapsam her zaman beni destekleyeceğine inandığım arkadaşlarım. İşte burada, arkadaşlık yerini dostluğa bırakıyor. Daha derinden bağlandığım, bozulması korkusu yaşamadığım, samimi ve gerçekten kabullenici olan dostlarım inanıyorum hayatımda ölene kadar olacak.

arkadaş23

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın