Güneşe Karşı Korumasız Bıraktıklarımız…

0

Yaz, güneş, deniz ve tatil hayallerini kurduğunuz günleri hatırlıyor musunuz? İşte yaz geldi. Tatil planları yapıldı, kimileri uygulamaya bile koydu. Kimileri ise gün sayıyor. Yaz mevsimi birlikte üzerinde en çok konuştuğumuz konu güneşin zararlı etkilerine karşı önlem almak.
Uzmanlar birkaç yıldan beri, yaz kış ayrımı yapmadan güneşe karşı önlem alınması konusunda uyarıyorlar. Tatil ile birlikte bu konuda biraz daha hassas olmak gerekiyor.
güneş7
Artık herkes, güneşlenme öncesinde koruyucu kullanmaya özen gösteriyor ama yine de “amele yanığından” kurtulamadığımız oluyor. Tabi ten renginde farklılaşmalar da cabası. Koruyucuyu, omuzlara, sırta, kollara ve bacaklara sürüyorsunuz değil mi? Unuttuğunuz birkaç bölge daha var…
1-Güneş koruyucusunu kendinize ya da çocuklarınıza uygularken kulakların üstünü unutmayın.
2-Kollarınızın ve bacaklarınızın arkalarını da koruma kalkanıyla tanıştırın. Bu önlemi almak, tatildeki yaşam kalitesini artırır.
3-Bacaklar tamam, peki ya ayakların üstü? Güneşte korumasız kalan ayakların yaratabileceği sorunları hayal bile edemezsiniz. Kızarmış, şişmiş ve ağrıyan ayaklarla karşı karşıya kalmamak için güneş losyonunu ihmal etmeyin.
güneş9
4-Göz kapaklarına ve kaşlara da koruma gerektiğini unutmayın.
5-Aslında tüm vücudu güneşten korumak gerekiyor. Gün içinde birkaç kez mayo-bikini değiştirildiğini göz önüne aldığınızda, en doğrusunun tüm vücudu kremlemek olduğunu kabul edeceksiniz.
6-Hava bu kadar sıcakken uzun saçlar için en kullanışlı yöntem arkada ve tepede toplamak. Ancak bu durumda güneşin zarar verme potansiyeli olan yeni bir bölge ortaya çıkıyor. Saç dipleri de sizden özen bekliyor.
7-Son olarak da kafa derinizi güneş ışınlarına maruz bırakmayın. Güneş altındayken şapka kullanmaya özen gösterin. Kafanıza güneş geçmesin.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın