Güneş Lekelerinin Tedavi Zamanı Geldi

0

Yaz aylarında bronz tene kavuşabilmek için bol bol güneşlendik. Şimdi sırada bu güneşlenmenin neden olduğu lekelerden kurtulmak var.

Melazma diğer adıyla güneş lekeleri özellikle kadınlarda daha çok görülür. Lekelerin nedeni olan melanin fazlalığı en çok yüzün orta bölgesi, yüz ovali ve yanakları etkiler. Güneş ışınlarının yanında yaş, cinsiyet, hormonlar, ilaçlar, genetik faktörler, tiroit fonksiyonu bozukluğu ve bazı kozmetik ürünlerin kullanımı lekelerin oluşmasına neden olur.

melazma

Bu lekeleri başa çıkılmaz hale sokmamak için kullanılan yöntemler önem kazanıyor. Üstelik lekelerden kurtulduktan sonra korumak için çok dikkat etmek gerekiyor.

Melazma ile savaşmanın ilk yolu deriye haricen uygulanan, deri tipine göre belirli dozda ve geniş spektrumlu ürünler kullanmaktır. Bir adım sonrasında, yüzeysel ve orta derinliğe inen peeling ürünleri kullanarak melanin fazlalığını ortadan kaldırmak gerekir.

Lekeler cildin üst katmanlarında ise, peeling çözüm olmamışsa lazer ve ışık kaynaklı uygulamalar yapılabilir. IPL olarak bilinen Yoğun Atımlı Işık teknolojisi ile iyi sonuç alınabilir. Damarlar yüzeye yaklaşmış ve deri yapısı kızarıksa bu sorunda da kullanılabilir.

lazerleleketedavisi

Lekeler derinde, yani cildin alt katmanlarında ise Düşük Akımlı Q-Switch Nd Yag Laser teknolojisi uygulanabilir. Bu yöntemdeki lazer teknolojisi daha uzun dalga boyuna sahip olduğundan derinin daha alt katmanlarına iner. Etkili sonuç veren bu uygulama güvenilir olup, iyileşme hali uzun sürelidir. Lazerle deri tonu eşitleme modu kullanılarak acısız, hücrelere zarar vermeden melanin birikimini dağıtmayı sağlar.

Tekrarlama riskini azaltan Fraksiyonel non-ablatif Er-Glass Lazer teknolojisi ise tüm deri tiplerindeki melazmanın giderilmesinde kullanılıyor. Deride açık yara olmayacağı için, bu yöntemde  sonradan lekelerin çıkma riski de düşüktür.

Sonbahara geçişle beraber bakım ve lekelerden kurtulmanın tam zamanı, dermatologlarınızın kapısını aşındırmaya başlayın.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın