Gezi Parkı Toplum İçinde Kutuplaşmaları Artırmıştır…

0

Yazının başlığına bakıp hemen bir karara varmayın lütfen. Öncelikle başlıktaki fikrimi her noktada savunmaya hazırım, çünkü bu kutuplaşmaya hem tanığım hem tarafım.
Bundan tam 18 gün önce başlayan Gezi Parkı eylemlerini birçoğumuz sosyal medyadan duyduk. Gazeteler ufak ufak haberler yaparken televizyonlar tam bir körleşme sürecine girmişti. Eyleme destek verenlerin ana akım medyayı uyarması sonunda az da olsa yaşam belirtileri görmeye başladık. Buna da şükür.
Gelelim, kutuplaşmaya. Kırk yaşını çoktan geride bırakmış biri olarak, sosyal medya kavramı benim için Facebook ile sınırlıydı. Orada, fiziksel olarak aynı ortamda bulunamadığım arkadaşlarımla görüşüyor, haberleşiyordum. Ne zamanki, Gezi Parkı direnişi başladı, Facebook’daki ortamın bu hızı yakalayamadığını gördüm. Facebook bol zamanı olan, konuyu geniş geniş, her boyutuyla irdelemeye çalışan filozoflar kulübü gibi geldi gözüme.
Twitter’e gelince “devlet büyüklerimizin” tanımladığı gibi tam bir baş belası. 140 karakterle zamanın ruhunu ve dinamizmini yakalamış bir mecra. Facebook’un aksine, burada herkesin acelesi var. Bilgiler ışık hızında paylaşılıyor, yorumlar yağmur gibi yağıyor. Kuralları, yaptırımları, kahraman ya da anti-kahraman yaratmaya uygun mekanizmalarıyla farklı bir dünya.
Bağımlılık yapma ihtimali de yüksek. Özellikle Gezi Parkı gibi toplumsal olaylarda, bireye hiçbir şey yapmasa bile, acil bir bilgiyi daha fazla insana ulaştırma sorumluluğunu hissettiriyor. Sanki on binlerce takipçin varmışçasına tam bir görev bilinciyle hareket etme disiplini veriyor insana. 20-30 takipçin varsa, onların çoğu da zaten teknoloji özürlüyse aslında verdiğin destek, okyanusta bir zerre bile sayılmaz. Ama Gezi’nin ruhunu yakalamak, kaygıya, cesarete ve kahkahaya ortak olmak, ünlü bir Türk büyüğünün dediği gibi,” acil değil de çabuk çabuk” harekete destek vermek bana iyi geldi. İlk göz ağrım Facebook’ı ikinci plana itmekte en ufak bir sakınca görmedim. Çünkü Twitter sayesinde Gezi’den kilometrelerce uzaktayken o havayı “biber gazlı da olsa” teneffüs edebildim.

twitter1
Evet, bence toplum Gezi Parkı olaylarında kutuplara ayrılmıştır. Bir tarafta Facebook, diğer yanda Twitter. Diğer medyanın adı bile yok. Ve ben safımı belirledim gibi. Ne demişti büyüklerimiz?” Taraf olmazsan bitaraf olursun”. Ben hızı tercih ettim.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın