Gezi Parkı Sürecinden Öğrendiklerim;

0

On günü aşkın bir süredir Türkiye’deki sohbetlerin önemli bir kısmı Gezi Parkı’nda yaşananla ayrılmış durumda. Hepimiz yaşamın anlamını yeniden sorgular olduk. Ben kendi adıma bu eylem ve beraberinde yaşanan olaylardan şunları öğrendim.
İnsanlar üzerindeki ölü toprağını silkeleme çabasına girdi. İstekleri ifade etmek, karşı çıkmak, tepki vermek ve her şeyden önemlisi saygı göstermek gerektiğini hatırladık.
50 yaş üzeri kesimin yani sosyologların X kuşağı dediği kuşağın, anlayamadığı, takip edemediği her şeye “baş belası” etiketini yapıştırmakta ısrarlı olduğunu, yine aynı grubun kafalarındaki sınırların, yeniyi, teknolojiyi ve yaşanan olayları yorumlamaya yetmediğini bir kez daha anladım.
İletişim kurma becerilerini öğretme konusunda eğitim politikalarının genç kuşak üzerinde başarılı olduğunu. Ama tıpkı bir zamanlar yetişkinlere okuma yazma kursları açıldığı gibi, yine aynı yaş grubuna acilen empati ve iletişim kurma konularında hızlandırılmış eğitim verilmesi gerektiğini…
Gençliğin insanın en yaratıcı, en eğlenceli ve en yaratıcı dönemi olduğunu…
Ülkemde “idare” denen mekanizmanın insanların her hangi bir gerekçeyle birlik olmasından çok ama çok korktuğunu,
Yöneticilerin, siyasetçilerin zaman zaman birleştirici, sakin ve sağduyu sahibi olmaları gerektiğini unutabildiklerini gördüm.
Son yıllarda birçok sosyal bilimcinin kullandığı “ötekileştirme” kavramını tam olarak anlayamamıştım. Televizyonda gün boyu yayınlanan konuşmaları izledikten sonra hem ötekileştirme hem de kutuplaştırmanın nasıl bir şey olduğunu çok net kavradım.
Uzlaşma kültürü, kriz yönetimi konularında siyasilere ek ders verilmesi ve sonrasında mutlaka sınavdan geçirilmesi gerektiğine.
Dedikodu, hurafe ve yalan ile ortaya çıkabilecek riskler konusundaki endişelerin mutlaka ciddiye alınmasında yarar olduğunu,
Her karşı çıkışın arkasında kişisel çıkar aranmasının gereksizliğini ve Gezi Parkı direnişi ile Türkiye’nin ergen kavgalarından çıkıp yetişkinler dünyasına girme mücadelesi verdiğini gördüm.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın