“Gençler Su İçin…”

0

Hayır, ülkemizde başlayan alkol satışlarını sınırlayan uygulamayla bir alakası yok başlığın. Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barak Obama’nın eşi Michelle Obama’nın yeni başlattığı yeni kampanyasından söz ediyoruz.

michelle-obama-

Michelle Obama bu yeni kampanya ile, Amerikalıları daha çok su içmeleri konusunda cesaretlendirmeyi hedefliyor. Çünkü araştırmalar ortalama bir Amerikalının günlük içtiği suyun yeterli miktarın çok altında olduğunu ortaya koyuyor. Öyleki ülkede yaşayanların yarısına yakını günde 4 bardaktan az su içerken, nüfusun yüzde 7’si suyu içecek olarak bile görmüyor.
Daha da ürkütücü olan nokta ise, ülkedeki çocukların dörtte biri hiç su içmeyip sıvı ihtiyacını şekerli içeceklerden sağlıyor olması. Uzmanlar, insanları su içmeye teşvik ederek, şekerli içeceklerin tüketilmesi ile alınan yaklaşık 650 kalorinin de önüne geçmeyi hedefliyor. Amerikan yönetimi daha once şekerli ve kolalı içeceklerin satışını sınırlamak ya da daha fazla vergiyle tüketimini engellemeye çalıştıysa da bu çabalar pek hedefe ulaşmış görünmüyor.
sıcak2
Bu yeni kampanyaya bir çok eyalet aktif olarak katılıyor. Basın yayın organlarında da su içilmesinin önemini anlatan bilgilere yer veriliyor.
Üç yıl once Amerikalılara daha sağlıklı bir yaşam için spor yapmaya teşvik eden kampanyaya öncülük eden Obama,şimdi de halkı daha su içmeye ikna edecek. Bakalım Amerikalılar su içmeyi hatırlayacak mı?

cocuk su içiyor
Bir de merak ediyorum,Türkiye’de insanları su tüketimi ile ilgili her hangi bir çalışma var mı? Okulların yeni öğretim yılına başlayacağı bu günlerde çocuklarımıza su içmenin önemini hatırlatacak birileri çıkar mı? Bir umut işte…

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın