Genç Kızlıktan Menopoza Kadar Sağlığınıza Dikkat Edin…

0

Bilinçli bir kadınsanız doktora gitmek için hastalanmayı “beklemiyorsunuz” demektir. Hiç bir probleminiz olmasa da rutin kontrolleri ihmal etmemek gerekiyor. İleride size sorun olabilecek ufacık bir şeyin bile erken teşhisi çok önemli. Kaldı ki rahim, rahim ağzı ve meme kanserlerinde erken teşhis % 100 iyileşmeyi sağlıyor.

kadın96

Hangi dönemlerde hangi testleri yaptırmalısınız ;
• Rahim Taraması; Kısırlık ve cinsel ilişki sırasında ağrı görülen bu hastalık için yılda bir kez ultrason muayenesi yaptırmalısınız. Bünyeniz kist ve miyom oluşumuna yatkınsa vajinal ultrason gerekir. Miyom, endometriozis ( çikolata kisti) ve diğer yumurtalık kistleri doğurganlık çağında görülüyor.
• Pap Smear Testi; rahim ağzı kanseri kadınlar arasında en sık görülen ikinci kanser türü ve bu yüzden dünyada her iki dakikada bir kadın hayatını kaybediyor. HPV önemli bir risk faktörü, pap smear testi ile klinik belirti vermeyen hücresel değişimler kolayca tespit ediliyor.
Erken yaşlarda cinsel ilişki, sigara kullanımı, fazla partnerle yaşanan cinsellik ya da partneri fazla olan bir erkekle beraber olmak risk faktörleri.
Her kadın ilk cinsel ilişkisinden bir yıl sonra başlayıp, her yıl düzenli olarak yaptırmalıdır. Risk varsa 6 ayda bir yapılması gerekir.

kadın97

• Mamografi; birinci sırada yer alan meme kanserinden korunmak için yaptırmalısınız. Meme kanseri riskini artıran unsurlar; genetik, erken yaşta adet görmek, geç yaşta menopoza girmek ve bununla beraber kilo almak, yağlı beslenmek, ilk doğumun 30 yaş üzerinde yapılması, sigara içmek ve uzun süreli östrojen tedavisi görmek olarak biliniyor. 40 yaşından sonra yılda 1 kez veya 2 yılda bir mamografi çektirmek gerekir. Ancak anne ve kız kardeş gibi birinci dereceden akrabalarında meme kanseri varsa 30’lu yaşlarda 1 kez tarama yaptırmalısınız. 50 yaşından sonra her yıl bir kere çektirmeyi atlamayın.

mamografi1

• TSH değerleri; guatrdan tutun tiroid kanserine kadar hastalıklara neden oluyor. Tiroid hormonlarının üretimindeki düzensizlikler en rastlananları; fazla salgılanırsa hipertiroidi, az salgılanırsa hipotiroidi adını alıyor. Genetik etkenler, radyasyona maruz kalmak ve iyot eksikliği riski artırıyor.
Hipertiroidini düşündüren rahatsızlıklar; terleme,çarpıntı,titreme,anksiyete,kilo kaybı,saç dökülmesi,uyku bozuklukları,yorgunluk ve sinirlilik olarak biliniyor. Uzun vadede ritm bozuklukları, karaciğer fonksiyonlarında bozulmalar, kemik erimesi ve kas dokusunda erimeye neden oluyor.
Hipotiroidi ise halsizlik, yorgunluk,kilo artışı,üşüme,cilt kuruması,saç dökülmesi,el-ayak ve yüzde şişlik, uyku haline neden oluyor. Uzun dönemde ise aşırı halsizlik, psikiyatrik sorunlar ve kalpte ritm bozukluklarına yol açıyor.
Rutin olarak test yaptırmanız şart değil,ama bu tür yakınmalarınız varsa vakit kaybetmeden doktora gidin.

tiroid

• Kemik yoğunluğu ölçümü; sağlıklı ve kaliteli yaşlanmak için özellikle menopoz sonrasında her 2 yılda bir ölçtürmelisiniz. Ağrılar, vücut şeklinin değişmesi ve hareket darlığı kadınları bağımlı yaşamaya zorluyor. Kemik yoğunluğu azaldıkça omurgada çökme kırıkları oluşturuyor, bu da sırt ağrılarını artırıyor.
Kalsiyum eksikliği, genetik faktörler,ince ve kısa boylu olmak,hiç hamile kalmamak,erken menopoz,alkol ve sigara, gün ışığından az faydalanma risk faktörü oluşturuyor.
• Ayrıca 40 yaş üstü kadınlar yılda 1 kez kardiyolojik check – up,
• 20 yaşından sonra 3 yılda bir ve 50’li yaşlardan sonra her yıl en az 1 kez kan basıncı ölçümü,

skd238543sdc

• 20 yaşından sonra açlık kan şekeri ölçümü; problem yoksa 5 yılda bir varsa 1 veya 2 yılda bir tekrarlanması,
• 20 yaşın üzerindeki tüm yetişkinlerin kolestrolünü ölçtürmesi gerekir. Normal çıkarsa testi 30 yaşından sonra 2 yılda bir, riskli gruptaysanız doktorun önerdiği sürelerde yaptırmalısınız.
• Glokom yani göz tansiyonu yaygın bir hastalık, 45 yaş altında riski bulunmayanlar 4 yılda bir, risk faktörü olanların 2 yılda bir göz muayenesi yaptırmaları gerekiyor. 45 yaşın üzerindeki kadınlar risk olduğu takdirde her yıl bir kez muayene olmalıdır.

Lütfen Paylaşın...

Bu yazı yorumlara kapalıdır.