Genç Erkek Olmak da Zormuş…

0

Günümüzde genç bir erkek olmanın, ne anlama geldiğini bilmezdim. Sanırdım ki fiziksel görünüm için gönüllü eziyeti en çok kadınlar çeker. Yediği her lokmanın ardından pişmanlık duyar, birisi “ne kadar incelmişsin” dediğinde kendisini dünyanın en mutlu insanı addeder, yılların kalıcı izlerini yok etmek uğruna varını yoğunu harcar.

Üzgünüm hanımlar, genç erkekler sizden daha fazla ter döküyor. Hem de kelimenin tam anlamıyla. Son bir ay onları yakından izleme şansım oldu. Gözlerime inanamadım.

ergenerkekler

Her biri sağlıklı beslenme ustası kesilmiş. Kahvaltıda ağızlarına ekmek girmiyor. Varsa yoksa peynir, yumurta ve yoğurt … Ara öğün meyve ya da kuru yemiş. İçtikleri su miktarına inanamazsınız. Sonra komando eğitiminden geçermişçesine sert bir antrenman. Çimlerin üzerinde atılan taklalar, en az yüz kere  şınav çekmeler, kısa mesafede süratle koşmalar ve hızını gözle takip edemediğiniz ip atlama seansları. Tüm bu hareketlilik ek olarak ” kaç kalori alındı, kaçı yakıldı?” diye bitmek tükenmek bilmeyen bir matematik maratonu. Doğal olarak, bu gençler eş zamanlı olarak instagram ve snapchat evrenini de takip edebiliyorlar. Neyse ki anneleri yanlarında değildi. Çocuklarının döktüğü teri görseler yürekleri sızlardı. Akşam yemeğinde de tercihleri hep protein ağırlıklı.

ergençocuklar

Bu tempoyu sürdürme cesaretini de sabah akşam aynanın karşısına geçip bedenlerindeki kas miktarını ölçerek kazanıyorlar. En büyük mutlulukları tişörtlerinin altından gayet net görünen geniş omuzları ve “baklavaları”. Bana göre ise en gelişmiş kasları, parmaklarında. O kadar hızlı, seri ve sık mesaj yazıyorlar ki her bir parmak kas düğümü.

Bu kadarla da yetinilmiyor. Güneşe çıkmadan önce koruyucu kremler sürüyor, yaşlarının en büyük korkusu sivilceler karşı ciltlerini çok temiz tutuyor, ve “tek kaş” diye damgalanmamak için önlemler alıyorlar. Daha ne yapsınlar?

ergenlerdebakım

Onlardan son kaptığım sır ise; gece yatmadan önce bir kase yoğurdun içine yarım limonun suyu ve  bir tatlı kaşığı zerdeçal koyup yemek… Bel bölgesindeki yağları eritiyormuş. Öyle diyorlar.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın