Gelişen Teknoloji ve Çocuklarda İnternet Bağımlılığı

0

İnternet kullanımıyla ilgili yapılan araştırmalar bitmek bilmiyor. İ.T.Ü’nün yaptırdığı araştırmaya göre, okul çağındaki çocukların % 42,3’ü her gün ortalama 3 saatten fazla oyun oynamak, ödev,dizi izlemek gibi sebeplerle bilgisayar başında.
İstanbul’da 1500 aile ile yüz yüze görüşme metoduyla gerçekleştirilen araştırmada, ailelerin % 91,9’unda internet bağlantısı var.
Çocuklarda yaş yükseldikçe,teknoloji başında geçen zaman, araştırma, diziler,sosyal medya da vakit geçirme olarak görülüyor. 8 yaş ve altındaki çocukların % 11,5’i günde ortalama 3-4 saat bilgisayara vakit ayırıyor. Lise ve üzeri yaşlarda ise, öğrencilerin % 61,5’i günde 3 saatten fazla vaktini teknolojiye ayırıyor.
internet3
Teknolojik aletlerin yoğun kullanımı, yemek yeme alışkanlıklarından tutun, uyku sürelerini, derslere olan ilgilerini ve sosyal gelişimlerini olumsuz etkiliyor. Ayrıca, ailelerin çocuklarına ayırdığı kaliteli zaman yetersizse, sorunlarını paylaşamıyorsa ve anne babanın eğitim düzeyi düşükse bunlar da çocukların ve gençlerin internet bağımlılığını arttırıyor.
Gençlerin sosyalleşmesinde engel olarak görülen bağımlılık, hareketsiz kalmaya neden olduğu için obeziteyi de tetikliyor.
Çocuklara vakit ayırmak, onlarla beraber spor yapmak, ortak hobiler geliştirmek ve daha çok zaman geçirmeye çalışmak çare olabilir.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın