Fiziksel ve Duygusal Enerjinizi Güçlendirin

0

Gün içerisinde kendinizi bazen çok enerjik hissedersiniz, öyle ki sanki bir haftanın işini o gün bitirebilirsiniz. Bazen de enerjiniz o kadar bitiktir ki hiç bir iş yapmak istemezsiniz.
Çok tanıdık geliyor değil mi ?

enerji1

• “Fiziksel enerji”niz yüksek bile olsa duygusal enerjiniz bitikse hep yorgun hissedersiniz. Vücudunuzda 4 ana enerji bölgeniz var, birisindeki düşüklük diğerlerini etkiliyor.
Fiziksel enerjinizi etkileyenler; düzenli uyku, sağlıklı bir diyet ve yeterli fiziksel aktivitedir. Düşükse; alarmsız uyanmayı beceremezsiniz, film seyrederken bir bakarsınız uyumuşsunuz ya da toplantıda esnemeye başlarsınız.
Gün içerisinde 10 dakika uyku molası vermek size kendinizi 3 saat enerjik hissettiriyor. Sizin stres kaynaklarınız neler; kendinizi kambur otururken ya da kaslarınızı gereken mi buluyorsunuz? Stres kaynaklarınızdan kurtulmak için rahatlayıp hafifçe derin nefes alın, önemli olan duyularınızın farkına varmanız. Egzersizlerinizi de denetlemelisiniz. Haftalık çalışma programınıza dayanıklılık egzersizleri içeren 2 seans ekleyin, kaslarınızın enerji üretme kapasitesi artacak. Daha fazla yürüyüş yapıp , esneme ve yogayı da hayatınıza katın.

enerji3

• “Sosyal enerji” de güçlenmek ister. Sizi kızdıran, ortak yönünüzün olmadığı ve zamanınızı boşa harcayan insanlarla vakit geçirmek sosyal enerjinin ilk düşmanıdır. Negatiflikten uzaklaşmak size pozitiflik katar.
Dışarıya sadece işiniz olduğu zaman çıkmak istiyorsanız, arkadaşlarınızın telefonlarına ve mesajlarına uzun süre cevap vermiyorsanız sosyal enerjiniz düşmüş demektir.
Size kendinizi enerjik hissettiren kişilerle bir arada olmaya ve diğerlerinden uzaklaşmaya çalışın.

üzgün

• “Cinsel enerji”nizin düşüklüğü libidonuzdaki düşüş ile kendini gösterir. Oysa cinsellik hayatınızdaki kilit noktalarından biri ve tüm duyuları harekete geçirip duygusallığı etkiliyor. Cinsel enerjiniz düşükse seksi düşünmek bile yorucu gelir, nadiren düşünürsünüz.
Libidonuzu yükseltmek ve cinsel enerjiniz ortaya çıkarmak için; fantezilere hayatınızda yer verin. Diyaframdan nefes almak hızla enerji verir, oksijen seviyenizi dengeler. 7 kez nefes alıp 11 kez verin. Derin nefes orgazmı kuvvetlendirir.

Sexy couple

• Duygusal enerjiniz sizi gün içinde ayakta tutan bir güçtür. Uzmanlar günün 15 saatinde enerjik olmalısınız diyor. Demek ki saat 7:30’da kalkıyorsanız 10:30’a kadar enerjinizin bitmemesi gerekiyor. Sağlıklı yaşam enerjinizin % 30’unu sağlarken, % 70’ini ruh haliniz kontrol ediyor.
Zihniniz içinde dönüp duran halledemediğiniz işlerden yorulur, gerçekçi bir zaman çizelgesi yaparak çözümleme zamanınızı belirleyin.
Düşünceleriniz değiştirmek size günde 2 saat ekstra enerji sağlıyor. Düşük enerjili düşüncelerinizi atıp, yüksek enerjili düşüncelerinize yoğunlaşın. “Yorgunum, koca gün nasıl geçer” diye düşünmek yerine sadece tek bir şeye odaklanıp sakin kalmaya ve enerjik olduğunuzu düşünmeye çalışın.

Red on top

Sizi karmaşaya sokan ve duygusal enerjinizi serbest bırakacak hayatınızdaki fazlalıklardan kurtulun. Yapmak istemediğiniz şeyi yapmayın, sağlıksız beslenme ve uykusuzluktan kurtulun, aşırı düşünmeyin ve öz eleştiri yapın, etrafınızda biriktirdiğiniz gereksiz eşyaları atın. Size enerji katan ilişkiler kurun ve enerjinizi kontrolsüzce tüketmemeye dikkat edin.
Enerjinin 1 numaralı düşmanı rutindir, hayatınıza sürekli yeni bir şeyler ekleyin. İster yeni dostlar ister yeni hobiler edinin, isterseniz de tarzınızın dışında bir giyim deneyin.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın