Fitness İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

0

Spor salonuna fitness yapmak için gidiyorsunuz, nasıl bir yol izlerseniz daha başarılı olursunuz .
• Protein içecekleri ve protein barlarını biliyorsunuz. Vücudunuz yapay olan bu ürünleri kolay sindiremez, hem de fazlasıyla şeker ve yapay aromaya sahipler. Vücudunuzun ihtiyacı, kilo başına 2 gram doğal protein. Hesabına gelince; 200 gram tavuk göğüs ya da 200 gram taze balık = 40 gram protein ediyor.

kardiyo

• Spor salonlarına başladığınızda günlük programınız veriliyor. Yanlış yaptığınız, gereğinden fazla hızlı kaldırdığınız ağırlıklar kaslara ve eklemlere zarar verebilir. Kardiyo yaparken koşu bandının ya da kondisyon bisikletinin kollarına sarılırsanız bacaklarınız çalışmaz. Hem az kalori harcarsınız hem de kol ve omuzlarınızı yorarsınız. Koşu bandında ellerinizi serbest bırakın, kondisyon bisikletinde hafifçe tutabilirsiniz. Spor hocanızın yaptığınız hareketleri gözlemlemesini isteyin.
• Haftada 1 kez iki saat spor yapıyorsanız etkisi yok, çünkü vücut her seferinde sıfırdan başlar. İki ya da üç günde bir çalışmalısınız, kısa ve yoğun olabilir,süre olarak da 45 dakika yeterli olur.
• Şınav çekerek karın egzersizi yapmak, kas yapısı zayıf olanları zorlar ve yorar, boynunuz da kasılır. Mekik çekmek de kalçanızdaki kaslara zarar verebilir. Pilates alt karın kaslarını çalıştırıp, sırt ağrılarına iyi gelir.Karın, bel ve sırttaki kasları çalıştırır.

pilates5

• Koşu bandında saatlerce koşarak yağlarınızı yakamazsınız. Vücut aşırı kalori harcamada kendini korumaya alıp yağ depolamaya başlar.Yavaş,orta ve hızlı antremanlarla kas üretiminizi arttırıp, metabolizmayı hızlandırabilirsiniz.Böylece yağ yakmanız kolaylaşır.
• Her hafta değişik kas gruplarınızı çalıştıracak programlar seçin. Tekdüze programlar vücudunuzun aynı hareketlere alışmasına neden olur ve kalori yakmanız azalır. Koşmak yerine zumba, ağırlık kaldırmak yerine egzersiz bandını deneyebilirsiniz.

zumba2

• Kas yapmak için, ağır ağırlıklarla çalışın. Kadınlarda biyolojik kas yapma sınırı olduğundan, kaslarınız belirli bir yere kadar şekillenir. İlk altı hafta düşük ağırlıklarla 30 tekrar, ardından altı hafta orta ve yüksek ağırlıklarla 15 tekrar çalışabilirsiniz.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın