Festivallerin En Güzeli; Hiç Bir Şey Yapmama Festivali

0

Öylece oturup durmak… Hiç bir şey yapmamak… Nasıl kulağa çok hoş geliyor değil mi? Bu hoşluğu fark edenler “hiç bir şey yapmamak” için festival bile düzenliyor.

Aslında farkında olmadan yıllardan beri içinde bulunduğumuz  “hiç bir şey yapmama” yapmama durumunu bir aktiviteye çeviren ne yazık ki bizden çıkmamış. Koreli bir sanatçı olan Woops Yang bu işin mucidi.

Çağımızın hastalığı tükenmişlik sendromundan kendisi de muzdarip olan Yang, çözümü beyni bir süreliğine dinlendirmede bulmuş. Woops Yang bu işin çok kolay olmadığını, çünkü insanın, hiçbir şey yapmadığında kendini kaygıdan, geç kalmışlık, işe yaramazlık hissinden alamadığını fark etmiş. Sonuçta bu durumu daha geniş kitlelere yaymaya karar vermiş. Ve oyun başlamış.

kore'de düzenlenen oyunların kuralları çok sert

İlk kez 2014’de Güney Kore’de oynanan oyunun amacı, en uzun süre başka herhangi bir şeye odaklanmadan durmak. Böylece insanların aşırı yordukları beyinlerine bir ara vermesi hedefleniyor. Kurallara gelince… Bir hakem kurulu, telefon ve benzeri teknolojik aletlerin tümünün kullanımı konusunda çok katı kurallar getirmiş. Bunun yanında saate bakmak, konuşmak ve uyumak da yasaklar arasında.

hii bir şey yapmama oyununda en düşük nabız önemli

Yarışmanın popülerleşmesi ile birlikte sadece 70 kişilik yarışmacı kontenjanı için 2 bin kişi başvurunca ön elemeler yapılmaya başlanmış. Bu elemelerde de kurallar en katı şekli ile uygulanıyormuş. 90 dakika süren yarışmada kuralları uygulamayan yarışmacılar hemen diskalifiye ediliyor. Bunun yanında 15 dakikada bir görevli tarafından yarışmacıların nabızları kontrol ediliyor ve 90 dakika sonunda ortalama en düşük nabza sahip olan yarışmacı birinci oluyor.

Hiç bir şey yapmama oyunu sonunda belki de en iyi icra edilebileceği topraklara ulaşıyor. Evet, 6 Kasım’da Türkiye’de de bunun için bir festival düzenlenecek. Hem de İzmir’de. Hiç Bir Şey Yapmama Festivali daha şimdiden binlerce insanın ilgisini çekmiş. Ne dersiniz bu oyunu en iyi biz oynarız değil mi?

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın