Aromatik Tereyağı Tarifleri

0

Tereyağına değişik aromalar katarak değişik lezzetler denemeye değer. Hazırlamak için tuzlu ya da tuzsuz tereyağını önce oda sıcaklığında bekleterek yumuşamasını sağlayın. Aşağıdaki değişik malzemelerle karıştırarak streç film ya da yağlı kağıtta rulo şeklinde sarın. Birkaç saat buzdolabında bekletip kızarmış değişik ekmeklerle servise sunun.

• Ançüezli Tereyağı; 100 gram ançüezi yıkayıp kağıt havluyla kurulayın,irice kıyın. Hafif limonumsu tadı olan yaklaşık 4 gram “sichuen biberini” havanda dövün. Ançüezle beraber tereyağına karıştırın.

tereyağı5

• Ringalı Tereyağı; Robotta çektiğiniz 100 gram füme ringa balığını, yarım limonun suyu ile tuzlu tereyağına ekleyin. Hafif acı ve gevrek sebzelerle servisi idealdir.
• Kaparili, Dana Jambonlu Tereyağı; 150 gram dana jambonu küçük küp şeklinde doğrayarak yağsız tavada kızartın. Kağıt havlu üzerinde fazla yağını alın.50 gram kaparinin tuzunu alıp irice kıyın. Jambon ve kapariyi tereyağına karıştırın. Bakliyat püresi ve bakliyatlı salataların yanında kullanabilirsiniz.

tereyağı1

• Krokanlı Tereyağı; 200 gram şekeri bir tavaya koyun, üzerine 1 kaşık su ekleyerek altın renginde karamelleştirin. İçine 200 gram kavrulmuş ve çekilmiş fındık ekleyerek karıştırın. Krokanın sertleşmesi için bir tahtanın üzerine alın. Sertleşince döverek ince hale getirin ve tereyağına karıştırın. Bu yağı çikolatalı tartınıza katabilir veya lifli bisküvi üzerine sürüp kullanın.
• Otlu ve Grissinili Tereyağı; Bir tutam mercanköşk, frenk maydanozu ve frenk soğanını ince kıyıp karıştırın. 60 gram grissiniyi fazla ufalamadan ezip içine karıştırın. Hepsini tereyağına ekleyin. Izgara bonfile ve et carpaccio üzerinde servis edin.

tereyağı

• Baharatlı Tereyağı; 100 gram tuzlu tereyağını ince kıyılmış fesleğen, beş damla limon suyu,karabiber,kırmızıbiber ve bir diş ezilmiş sarımsakla karıştırın. Yemek masanızın baş köşesinde yer alsın. Fesleğen yerine dereotu da kullanabilirsiniz.
• Zeytinli ve Biberli Tereyağı; 100 gram tereyağına 1 diş kıyılmış sarımsak, kıyılmış zeytin ve acı pulbiber ekleyip karıştırın. Kızarmış ekmekle yemekten önce servise sunun.

Lütfen Paylaşın...

Bu yazı yorumlara kapalıdır.