Falan Filan

0

Türkiye çok dinamik ve enteresan bir ülke. Sabah gazete okuyarak ülke gündemini ,trendleri takip edebileceğinize inanıyorsanız aldanırsınız.

kıvanç

Pazartesi sabahı erkekler Beşiktaş-Kasımpaşa maçında yaşananları konuşurken, kadınların birçoğu için Kıvanç Tatlıtuğ’un film setinde attan düşmesi önemliydi.
Salı günü ise Hakan Şükür’ün Adalet ve Kalkınma Partisi’nde istifa etmesi ve Gezi protestosunda yola yazı yazdığı için hakkında dava açılan 13 yaşındaki çocuğun durumu ön plandaydı. Ama kabul edelim ki hepimiz dershanelerin kapatılması ile son günlerde iyice su yüzüne çıkan “Hükümet-Cemaat” çekişmesinin bir yerde patlayacağını tahmin ediyorduk. Ama kimse bu boyutta bir patlama beklemiyordu.
Üç bakan çocuğunun gözaltına alındığı haberiyle gelişmelerin hızına yetişememeye başladık. Merak edenler basın ve sosyal medyayı takip edip iyi bir filtreden geçirebilirlerse olayları detayını anlayabilir. Henüz olaylara tam vakıf olana rast gelmedik ya neyse…
Bu yazıda bizim hedefimiz bu sürecin terminolojisini derlemek.
1-Sanıyoruz bu süreç tarihe 17 Aralık süreci olarak geçecek. Çünkü Türkiye’de siyasi depremler gerçekleştiği tarihle anılır.(12 Eylül,12 Mart,28 Şubat)
2- Teknolojinin geldiği noktadan dolayı iddialar basın yayın organlarına zarf içinde dosya kaset olarak servis edilmiyor. Sosyal medya, ana kaynak haline geldi.

ayakkabı kutusu

3- Bu olay, birçok evde tek amaç için kullanılan ayakkabı kutularına bakışımızı değiştirdi. Üç kuruş parayı ya da küçük altını evin içinde nereye saklayacağını bilemeyen garibanlar ayakkabı kutularından faydalanmayı akıl edemedikleri için derin pişmanlık içinde.

bankers-4200

4- Banka veznelerinde görmeye alıştığımız para sayma makinalarının ev dekorasyonunda kullanılabileceğine şahit olduk. Umarız tedarikçilerin ellerinde yeterli miktarda para sayma makinası vardır.
5-Fezleke, istifa, operasyon, cunta, HSYK, çete sözcükleri son 48 saatte en çok kullanılanlar kelimeler oldu. Bu süreçte, Paralel evren de üzerinde durulması gereken kavram. Kırmızı “Son Dakika” bantları ekranlardaki özlenen yerini aldı. Uzmanların en sık kullanacağı terim ise “süreci doğru okumak” olacak.
6-Önümüzdeki birkaç hafta, “operasyon, soruşturma veya komplo” adı her neyse Türkiye gündemin meşgul edecek. Milyonlarca teori, fikir havada uçuşacak. Akıllı birkaç kişi süreç boyunca not tutacak. Ve en geç 6 ay sonra kitapçıların vitrinlerinde “17 Aralık Süreci “ adlı kitapları göreceğiz.
7- Türkiye için yaşamsal önem taşıyan, çözüm süreci, ekonomi, bölgesel sorunlar bir süre için gereken ilgiyi göremeyecek.
8- Bu sürecin ilk edebi unsuru, Ümit Yaşar Oğuzcan’ın “Milyon Kere Ayten” adlı şiiri oldu.
9- Ortada telaffuz eden para miktarının ne anlama geldiğini tahayyül edemedik…

Lütfen Paylaşın...

Bu yazı yorumlara kapalıdır.