Eyvah Oğlum Ergen Oluyor!

0

Eskiden ergenler konusunda bu kadar kafa yoruyor muyduk hatırlamıyorum. Kendi ergenlik dönemimden aklımda kalan, yaptığım saçmalıklar karşısında annemin “deli o, birkaç seneye iyileşir…” deyişiydi. O yıllar geride kalırken, ergenlikle ilgili çok çalışma yapıldı. Artık ebeveynler, gençlerin bu çağı sağlıklı bir şekilde yaşamalarına yardımcı olmak için birçok kaynağa sahip.
Herkes ergenlik dönemini kızların daha zor geçirdiği konusunda birleşiyor. Ama belki de bu çok ciddi bir yanılsama. Çünkü kızların ergenlik dönemi, erkeklere göre daha erken başlıyor. O şirin kız çocuğu nasıl bu kadar değişti diye düşünürken aslında referans noktamız, onunla yaşıt erkeklerde işlerin hala yolunda gidiyor gibi görünmesi…
Erkek çocuğu olan anneler bu dönemde ergen kızların annelerini çaresizlik içinde çırpınışını şaşkın gözlerle izliyor. Onlar da biliyor tabii; “her anne baba ergen çocuk sınavında ter dökecektir.”

erkek yüzücü
Zaten zaman içinde saçlarına gösterdikleri özen (daha doğrusu yer çekimine inat yapılan saç modelleri) ,teknolojiyle özellikle de bilgisayarla yaşanan tutku ve sportif bir vücuda sahip olmak için döktükleri ter, ergenliğin ayak sesler değil midir?Amerikalı ünlü eğitimci ve yazar Rosalind Wiseman’ın yenilerde çıkan kitabı Masterminds and Wingmen’da özellikle ergen erkeklerle ilgili olarak ebeveynlere önemli uyarılarda bulunuyor.
Ergen erkekler, ailesi, arkadaşları ya da akademik yaşamı umurlarında değilmiş gibi davranırlar. Çok etkilenmiş olsalar bile korku, kaygı, üzüntü, coşku gibi duyguları dışa yansıtmanın “erkek raconuna” uymadığını düşünüyorlar.

ergen futbol

Çünkü bizler onları bu yönde güdülüyoruz. Ebeveynlerin erkek çocuklarına sertliği öğretmesi, yaptıkları sporda antrenörün dayanıklılık artırma çalışmalarında “kız gibi olmamalarını “ yolunda uyarıları tahminlerimizden daha fazla etkili. Bu noktada ailelere düşen görev; çocuklarına özgün, güçlü ve duygularını yansıtmaktan çekinmeyen birey olmanın erdemini anlatmak.
Wiseman, ergen erkek dünyasının, daha kolay ya da daha az karmaşık olduğu iddialarına karşı çıkıyor. Kızlarda gözlemlenen gruplaşma erkekler arasında bulunuyor. Grubun ne yapacağına karar veren bir lider ve onun direktifleri doğrultusunda hareket eden üyeler. Ama bu üyeler de kendi özellikleriyle grup içinde bir rütbe sahibi oluyor.( şakacı, güçlü, cesur, âlim, sağduyu vb.)
Aileler, erkek ergenlerin sosyal çatışma yaşamadıklarını düşünürler. Ama onlar sadece yardım talep etmezler. Çünkü yakınmak erkek dünyasında hoş karşılanmaz. Onunla zaman geçirip, diyalog kapısını açık tutmakta yarar var. Ama sorunların tüm detayına hâkim olma çabasına da girmeyin…

ergen erkek video oyunu
Çocukların oynadıkları bilgisayar oyunlarına da yakından bakmaya ne dersiniz? Burada oyun oynama süresini sınırlamak veya oyunun onun yaşına uygun olup olmadığından bahsetmiyoruz. Bu oyunu oynarken çocuğunuz hangi süreçlerden geçiyor? Planlama, amaca yönelik strateji geliştirmek, sosyal liderlik mi yoksa seks, ırkçılık ve şiddet öğeleri mi ön planda?
Üzgünüz ama ebeveyn olarak oğlunuzla porno ve seks hakkında konuşma zorundasınız. Çocuklar bilgiye ulaşmanın yollarını çok iyi biliyor.

ergen telefon
Ve iletişim. Ergen erkeklerle iletişim kurmanın da kuralları var. “Erkek olmanın kurallarından” dolayı, ailelerin aşırı ilgisi, soru sorması, ya da duygusal çıkışları bu noktada işe yaramıyor. Genç erkekler kendilerini yönetmeye çalışanlarla ya da aşırı tepki veren insanlarla da iletişim kurmaktan kaçınıyor. Sağlıklı ilişki kurmanın temeli gençlerin koyduğu sınırlara saygı göstermek ve onun adına sorunlara çözüm bulmaya çalışmaktan vaz geçmek…
Kısacası ,çocuğunuzun cinsiyetinden bağımsız olarak ergenlik dönemini barış için, ebeveynlerin çok okuması lazım.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın