Evlilik Sorumluluk Gerektirir, Adım Atmadan Önce İyi Düşünün

0

Evlilik deyince kimi insan “Aman benden uzak dursun” der, kimisi de “Evliliğin sorumluluğunu almaya hazırım” der. Gerçekten de evlilik radikal bir karardır.Bir imzanın çok şeyi değiştirdiği, ilişkinizdeki dengelerin farklılaştığı bir dönemdir.
Evlenmeden önceki flört döneminizi düşünün, genellikle tüm iyi yönlerinizi gösterdiğiniz, kötü bir niyetiniz olmaksızın kusurlarınızı “daha sonra açmak üzere” gizlediğiniz ve kendinizi karşınızdakine beğendirmeye çalıştığınız zamanları. Evlilik sonrası ise kur dönemi bitmiş, istenilen kişi elde edilmiş yani hedefe ulaşılmıştır.
Çevrenizde sık sık duyarsınız, “Benim evlendiğim adam bu değil” diye. Çok normal aslında, evlilik öncesi ve sonrası kuralları farklıdır. Kendinize, evlenmeye psikolojik olarak hazır olup olmadığınızı sormalısınız her şeyden önce.Gerçekten birey olup, kendi ayaklarınızın üzerinde duran ve hayatınızın sorumluluğunu omuzlamış biri olarak karar vermelisiniz.
Yaşamın getirdiği zorlukları, eşinizin ve doğacak çocuğunuzun sorumluluğunu, hayatınızda olabilecek krizleri karşılamayı, öfkenizi kontrol etmeyi, kendi olumsuz yönlerinizle barışık olmayı yönetebilecek misiniz?
Ayrıca partnerinizi gerçekten evlenmeden önce uzun bir süre tanımak gerekiyor. Bir de nişan dönemi var; bu dönemde aklınızda bazı kuşkular oluşuyorsa ve “Onu seviyorum, ama…” noktasındaysanız çok iyi düşünün. Çevrenizin yaşın geçiyor yorumlarına da hiç takılmayın.

aşk11

Neden evleniyorsunuz;
• Sevdiğiniz için,
• Yaşınız geldiği ve çocuk sahibi olmak istediğiniz için,
• Kendinize ait bir hayat kurmak ve ailenizden kurtulmak için,
• Özgür olacağınızı düşündüğünüz ve cinselliği serbest yaşamak istediğiniz için,
• Çevrenizdeki herkes evlendiği ve o gruba dahil olmak istediğiniz için…

aşk12

Çok aşıksınız, seviyorsunuz ve evlenmek istiyorsunuz, bir de buna göz atın;
• Bireyleşme sürecinizi tamamladınız ve bir ailenin sorumluluğunu almaya hazırsınız.
• Hem siz hem de partneriniz eğitim dönemini tamamladı ve ikiniz de sosyal ve ekonomik konumlara sahipsiniz.
• Birbirinizin güçlü ve zayıf yönlerini biliyorsunuz ve dengeleyebiliyorsunuz.
• Hem birbiriniz hem de aileniz ve eşiniz arasındaki ilişkileri yönetebiliyorsunuz.
Tüm bunları göğüslemeye hazırsanız evlilik size yakın demektir.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın