Evliliğinizde Tehlike Çanları mı Çalıyor?

0

Her evlilik mükemmel olabilir mi? Bazı problemler vardır ki evliliğinizi devamını sorgulatır ve derin yaralar açabilir. Bu olumsuzluğu önlemek mümkün, sizin çabalarınız yetmiyorsa profesyonel yardım almaktan çekinilmemeli.
Sorunlu olan evliliklerde iniş çıkışlar devamlıdır ve tatminsizlik yaratır.Şiddetli kavgalar çözümü daha da zorlaştırır ve çiftleri yorar. Bazen de kavga olmadan, kopukluk yaşanır ve iletişim zorlaşır. Bunun ardından gelen de cinsellik,duygusal yakınlık, arkadaşlık ve canlılığın kaybolmasıdır. Önemsememe ve içe çekilip kapanma işleri daha da yokuşa sürer. Sadece evli çiftler için değil, uzun beraberliklerde de aynısı söz konusu aslında.
İletişim problemleri daha çok işbirliği ve desteğin nasıl yapılacağını bilemeyen kişilerde ortaya çıkıyor. İlk romantik dönem sorunsuz gitse de, uzun vadeli görevler başladığında sorunlar da başlıyor. Evliliklerde uyumsuzluk ve ayrılık riskleri ilk yıllarda daha fazla, çocukların evden ayrılmasıyla daha artıyor.
Stresli yaşanan bir evlilikte acı,keder,endişe,gerilim ve depresyon riski yüksektir, ardından fiziksel sorunlar çıkabilir.

Young Couple Sitting on Love Seat

Çocukların sağlıklı ilişkiler kurmalarında anne ve babayı örnek almaları nedeniyle, sağlıklı bir evlilik onlar için önemlidir. Çocuklar için konu daha hassas olduğundan, ebeveynlerinin arasındaki sorunlardan etkilendiklerinde davranış problemleri ve duygusal sorunlar yaşıyorlar, bu da sosyal ilişkilerinde zorlanmalarına neden oluyor.
Önemli olan geldiğiniz noktayı anlamanız ve çözüm yoluna gitmeniz oluyor. Evet, bahsettiğimiz konu “Evlilik Terapisi”…
Evlilik terapisinde neler yapabilirsiniz;
• İletişim kurmayı ve karşınızdakini dinlemeyi öğrenebilirsiniz.
• Konuları konuşulabilir ve çözümlenebilir hale getirebilirsiniz.
• İncitmeden, aşağılamadan kavga etmenin yollarını bulabilirsiniz.
Eşlerden her ikisi de sorun olduğunu kabullenip ilişkiyi düzeltmeye gönüllü olmalı, bu durumda daha çabuk yol alınıyor. Birisi dahi istemezse ona süre tanıdıktan sonra isteğinizi tekrarlamanız daha doğru.
Terapideki uygulama çeşitli şekillerdedir; geçmişten bugüne kadar olan dönemi inceleyebilir,beceri ve pratikliği arttırı ya da her ikisini birleştirir. Aralıklı dönemlerle devam eder ve azaltılarak tamamlanır.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın