Evinizi Boyatmaya Karar Verdiyseniz Işık ve Renk İkilisini Gözönüne Alın

0

Evinizi boyatmak istiyorsanız sadece mobilyalarınıza göre değil, mekanın ışıktan gelen aydınlığı da önem kazanıyor. Renkler, mekanları canlandırırken veya soldururken en büyük destekçisi ışıktır.

Duvar rengine karar vermeden önce evin yönü ve ışığın doğallığını takip etmelisiniz.

Eviniz sadece sabah güneşi alıyorsa; tüm gün ışığı değişken demektir. Şafak vaktinde ışık pembemsidir. Gün ağarırken hızla maviye dönüşür. Güneş ilerleyip öğlen vakti geldiğinde loş olabilir.

Bu tür evlerde odanın her şekilde iyi olması için duvarları pastel yeşil veya açık maviye boyayın. Sabah güneşinde oda canlanırken öğle güneşinden itibaren aydınlık hissi vererek loşluğu kapatır.

evboyama

Günün hiçbir saatinde doğal ışık almıyorsa; eviniz biraz serin demektir. Bu nedenle sıcak tonları seçmelisiniz.

Altın sarısı, mandalina tonları bej, kırmızının alt tonları, koyu portakal rengi, doğal toprak tonları ve açık kahve rengi evinize daha sıcak bir görünüm verir. Daha aydınlık olsun istiyorsanız fildişi beyazı ve krem rengini seçebilirsiniz.

Bütün gün ışık alan bir eviniz varsa; dekorasyonu daha kolaydır. Her renk kolayca seçilebilir.

Güneş ışığı ile altın tonları çok yakışır. Açık mavi ton sakinleştirir, yoğun tonlar ise daha parlak durur.

evdekorasyon

Sadece akşamüstü güneşi alan bir eviniz varsa; sabah saatleri daha serindir, gün ortasına doğru ısınmaya başlar.

İçinizi ısıtacak bir sabah için güneş sarısı, sonraki saatler için huzurlu bir atmosfer gerektiğinden soğuk tonlar tercih edin.

Gri tonu her iki seçeneğe de uygundur. Açık gri renk sabahları daha sıcak ve aydınlık bir renk verirken, öğleden sonra daha havadar bir his verir.

evdekor

Yapay ışıklarla aydınlanan bir eviniz varsa; sarı veya beyaz ışık veren ampullerle ya da LED ışıklar kullanıyorsunuz demektir.

  • Sarı ışıkta; turuncu ve kırmızı tonlar sıcak bir görüntü verir. Bir duvara bile uygulansa hoş durur.
  • Beyaz ışıkta; gün ışığına yakın bir ışık verdiğinden parlak ve pastel renkler seçebilirsiniz.
  • LED ışıklar; mavimsi bir pırıltıya sahiptir. Minimal stilde sıcak sarı tonlarla kontrast oluşturabilir veya soğuk pastel tonlar kullanabilirsiniz. Modern dekorasyonlarda bu ışık iyi bir seçimdir.

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın