Evcil Hayvan Sahibi Olmak Ayrı Bir Keyiftir

0

Oldum olası evcil hayvanları sevmişimdir, ama ne yazık ki bir tanecik kedim bile yok…
Çevremdeki insanlardan kedi veya köpek sahibi olmanın zorluklarını duyuyorum sık sık, koltuklarımın tırmalanmasından tutun da evin kokmasına kadar. Bu durumda zorlanacağımı düşünüp ertelemek zorunda kalıyorum.

evcil8

Oysa arkadaşımın kedisi gelip kucağıma oturduğunda ve kendisini sevdirdiğinde inanılmaz bir huzur duyuyorum, “Ayşe iyi ki almışsın onu” diye düşünüyorum. Ya da arkadaşımın köpeğine yoğurt yedirmekten keyif alıyorum.
Gerçekten de akvaryum balığı ya da su kaplumbağası bile olsa, onlarla ilgilenmek mutluluk veriyor. Evcil hayvanla beraberken bedeninizde farklı şeyler hissediyorsunuz.
Kedi sahibi olanların, olmayanlara oranla kalp rahatsızlığından ölme riski daha az oluyor. Köpek sahiplerinin ise kalp krizinden bir sene sonra hayatta olma şansı, olmayanlardan 9 kat fazla imiş.

evcil7

Ağrılarınızı dindiriyor, bir hayvanı okşamak ya da balıklarınızın akvaryumdaki hareketini seyretmek nabız ve kan basıncının dengelenmesini sağlıyor.
Ruh haliniz de olumlu etkileniyor; köpeğinizle geçirdiğiniz yarım saatte hem sizin hem de köpeğinizin mutlulukla ilgili beyin kimyasallarının salınımı artıyor.
Kediler depresyonu hafifletir, kedi sahipleri kendisini daha az yalnız hisseder ve morali yükselir. Bir hayvana sarılmak, sevgi hormonu oksitosini salgılatıyor.
Köpeğinizle geçirdiğiniz beş dakika bile stres hormonu kortizolü düşürüyor, hem de yorgun olduğunuzda geçirdiğiniz zaman, eşinizle geçirdiğiniz zamandan daha rahatlatıcı oluyor.

200269666-001

İşyerinize köpeğinizi götürürseniz, gün içinde stresi daha az hissediyorsunuz. Bu arada köpeği olmayanların stres seviyesi artıyormuş !
Özellikle köpek sahibi olanların fazladan şansı var; köpek hareketli bir canlı olduğundan onu gezdirirken siz de daha enerjik oluyorsunuz, böylece formda kalıyorsunuz. Diğeri de sosyal etkileşime daha açık olmanız, köpeğinizi gezdirirken karşı cinsten birisiyle kolayca sohbet etmeye başlayabilirsiniz.
Bir yerden başlamak gerek, hayat çok kısa, bahçeli bir ev alana kadar bekleyemem…. barınaktan mı alırım, yakın çevreden mi bulurum bilemiyorum ama ayaklarımın dibinde dolaşacak, kucağımda yatacak bir can dostum olsun istiyorum.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın