Ev Hizmetinde Çalıştırdığınız Kişilerin Sigortalanması Nasıl Yapılacak?

0

Çoğumuz haftalık, 15 günlük, aylık ya da yatılı olarak ev hizmetlerimiz için çalışan kişiler alıyoruz. Bu kişilerin de sosyal hakları ile ilgili düzenlemeler uzun zamandır gündemdeydi.

2015 yılının Nisan ayında yapılan bir düzenleme ile ev hizmetlerinde çalıştırılan kişilerin, çalıştıranlar tarafından sigortalı yapılması zorunluluğu getirilmişti. Ama uygulamalar net değildi ve ne yapılması gerektiğini bilmiyorduk.

Ev hizmetleri neleri kapsıyor;

Ev halkı dışındaki kişiler tarafından, evde yaşayan kişiler için yapılan temizlik, çamaşır, bulaşık, ütü, alışveriş, yemek, bahçe işleri ile çocuk ve yaşlı bakımı  “ev hizmeti” sayılıyor.

Sigortayı yaptıracak ve primi ödeyecek olanlar şirket değil, evinde hizmetli çalıştıran gerçek kişiler olacak.

evhizmetleri

Evdeki çalışma süresi önemli;

  • 1 ay içinde 10 günden az veya 10 günden fazla çalışma süresine göre işlem yapılacak. 10 günden az çalışanlar iş kazası ve meslek hastalığına göre sigortalanacak, primleri çalıştıran kişi ödeyecek. 10 gün ve daha fazla çalışanların primi ise, yine çalıştıran tarafından “kolay işverenlik uygulaması” kapsamında ödenecek.
  • Prim ödemesi ise; 10 günden az çalışıyorsa her bir gün için asgari ücretin %2’si kadar iş kazası ve meslek hastalığı primi ödenecek. 2016 için bu tutar 1 Lira 98 Kuruş oluyor.
  • Her ay ve 10 günden az çalışanlar formda “çalışma devamlı” kısmı işaretlenecek.
  • 10 günden az çalışanlar sağlık sigortasından da yararlanıyor. Genel sağlık sigortası primi takip eden ayın sonunda ödeniyor, 2016 için bu tutar 30 günlük 535 TL.

  • 10 günden fazla çalışanlar için işveren “Ev hizmetlerinde 10 günden fazla çalıştırılacaklara ilişkin bildirge” yi dolduracak.
  • 10 günden fazla çalışanlar için ödenecek prim “beyan edilen ücretin % 37,5’u”, içinde genel sağlık sigortası primi de var.
  • Sosyal Güvenlik Kurumuna başvurarak formlar doldurulup, müracaat edilecek. Primleri bankadan da ödenebilir.
  • Eşi üzerinden sağlık yardımından faydalanan gündelikçi olarak çalışan kadınlar, genel sağlık sigortası primi ödememesi halinde eşi üzerinden sağlık hizmeti almaya devam edecek.
  • Yabancı uyruklu kişi çalıştıranların, çalışma iznini de bilgirgeye eklemeleri gerekiyor. Yabancılara 1 yıllık çalışma izni veriliyor.
Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın