Et Pişirmenin İncelikleri

0

Eti herkes pişiriyor, önemli olan doğru eti doğru yöntemle pişirmek.

Türk damak tadı farklı, etin mümkünse yağsız kısmını almayı tercih ediyoruz. Şefler buna “biftek kültürü” diyor. Eti pişmiş seviyoruz, doğal olarak suyu kaybolduğundan et kuruyor.

İdeal ızgara et denince biraz yağlı olmalı, yani antikrot türü etler tercih edilmeli, asla dövdürülmemeli.

Elektrikli ızgaralar evde rahat kullanılıyor. Tek ve çift yönlü pişiren bu akıllı ızgaralar eti oldukça güzel pişiriyor. Izgara ısındıktan sonra eti koyup kapağını kapıyorsunuz, etin kalınlığını algılayarak pişirme süresini ayarlıyor. Etin kalınlığına göre belirlediği pişirme sürelerinde az pişmiş, orta pişmiş ve pişmiş noktalarında sesli olarak uyarıyor.

ızgaraet

Köfte yapmak ayrı bir sanat; öncelikle dana döş kısmından et almalısınız. Püf noktası tek çekimlik kıymadır, iki kez çekilirse suyunu kaybeder.

Köftenin harcına yumurta koymamak gerekiyor, 24 saat dinlendirilirse zaten gerek olmaz. Tek çekim kıyma, bayt ekmek, sarımsak,ince doğranıp suyu alınmış soğan, tuz,karabiber,kimyon,yenibahar ile yapılmalıdır. Köftenin sıkılığını sağlayan nokta 24 saat dinlendirmektir.

Köfteyi mühürleyerek pişirmelisiniz. Her iki tarafı 1-1.5 dakika mühürlendikten sonra, iki yüzünü 2-3 dakika pişirmek yeterlidir.

Evlerde döküm tava ve elektrikli ızgaralarda rahatlıkla pişiriliyor.

etpişirmeyöntemi

Tavuk ve kırmızı et ise muhakkak marine edilmeli. Anlık marine için sarımsak,zeytinyağı,taze baharatlar,deniz tuzu ve tane karabiber kullanın. Pişirirken yüksek ateşte etin dışını mühürleyip, aynı ateşte pişirmeye devam etmek gerekiyor. Et ince olmalı, yüksek ateşte dışı yanar içi tam pişmez.

Kalın kesilmiş etleri pişirmenin diğer yöntemi, eti mühürledikten sonra önceden 200 derece ısıtılmış fırında pişirmektir. Az pişmiş isterseniz 5-7 dakika, orta pişmiş için 7-9 dakika, çok pişmiş için 12-15 dakika fırında tutmalısınız.

Etin kalınlığı ortalama 1 parmak kalınlığında olmalı. Kemikli etlerde ise yüksek ısıda mühürledikten sonra daha düşük ısıda daha uzun sürede pişirmek gerekiyor.Önemli olan kemiğin içindeki kanın çekilmesidir.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın