Eskiyi Unutmak İçin…

0

Ayrılıklarla baş etmek zordur. İnsanlar bu zorlu dönemi aşmak için ciddi çaba harcarlar. Ama günümüzde ayrılmak, sanki daha fazla çaba gerektiriyor. Çünkü teknoloji sayesinde her şey herkesin gözü önünde cereyan ediyor. Öyle ki ayrılık acısını gidermenin yöntemlerini Google’da araştıranların sayısı, son iki yılda yüzde 43 artmış.
Hani derler ya, hiçbir şeyin tadı kalmadı. Ayrılıkların ki de aynı hesap. Sosyal medya sayesinde birlikteliklerini dünya âleme ilan edenler, ayrılıklarda da aynı mecra üzerinden “yıkılmadım ayaktayım” mesajını veriyorlar. İşin kötüsü, siz ayrılık acısıyla kavrulurken, eski sevgiliniz, eşiniz ya da sıfatı her neyse, sanal dünyada adet olduğu üzere ne kadar eğlendiği, nasıl gezdiği ya da son aşkının ne kadar muhteşem olduğunu anlatma telaşındadır. Size kalan ise, “esmer gecelerdir…”
ayrılık
Bir anda yapayalnız kalmak, kolaylıkla kabul edilebilir bir durum değil elbette. Sanki ilişkiyi bitirirken eski ile “uygar ya da medeni” bir bağı korumayı başarı addederiz. O’na yakın olmayı, o’nun nezdinde hala değerli olduğumuzu bilmenin rahatlığını yaşamak isteriz. Ama bitti, kabul edilmesi gereken tek gerçek budur değil mi?
Bir de “acımı içime gömerim” sendromu var. Tek başına ayrılık sorunsalından çıkabileceğimizi sanırız. İyi de dostlar, aile ne gün için var? Aileyi ikinci sırada yazıyorum, çünkü özellikle ebeveynlerin, “eski” hakkındaki olumlu ya da olumsuz yorumlarını dinlemek ekstra bir enerji gerektirir. Onun için, ayrılık acısının tedavisinde aklı başında dostlardan destek almak daha mantıklı.
Olumsuz giden her şey için “eskiyi” suçlamak da hiçbir işe yaramıyor. Unutmayın ki, “sen suçlusun” diye birini elinizle işaret ettiğinizde, başparmağınız kendinize doğru duruyor. Yani suçlu aramanın bir anlamı yok. İlişki en az iki taraf arasında vardır, yürümüyorsa sorumluluk da ortaktır ne yazık ki!
Ayrılığın gerekçelerine, çok da kafa yormamak lazım aslında. Sonuç değişmeyeceğine göre, enerjiyi makul kullanmak lazım. Neden oldu, şöyle olsa daha iyi mi olurdu, keşke şunu söylemeseydim gibi yaklaşımların bu aşamada size pek faydası dokunmaz. Onun yerine, spor yapın, yeni bir şey deneyin ve insan içine karışın. Yeni bir hayat, yeni bir insan, yeni bir şans demektir değil mi?

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın