Erkek Gribi

0

Eşim her gribe yakalandığında, “eyvah yandık diye” içimden geçiririm ve bu durum sadece bizim evde mi yaşanıyor diye de iç geçiririm. Arkadaşlarım ile konuşurken fark ettim ki, onlarında da evinde durum aslında pek farklı değildi.
Eşim geçenlerde rahatsızlandı ve doktora gitmeden kendine grip teşhisi koydu.Aslında bu kelimeyi duyması, zaten kendisini yataklara atması için yeterli bir nedendi. Akşam yatmadan önce tüm kıyafetlerimi salona taşıdım ve işe giderken gizlice evden kaçma planları ile gece yattım. Sabah parmak uçlarında yürüyerek evden tam çıkmak üzere idim ki, adımı duydum ve” eyvahhhh” dedim. “Evet hayatım” diye cevap mı vermeli, yoksa duymamazlıktan gelip kaçmalı mıydım diye düşünürken tabi ki cevap verdim.

“Bana bir su getirebilirsin” cümlesi ile yatak odasına geri dönülür ve su götürülür. Ardından el yordamı ile aslında 1 metreden bile yakın olan termometre istenir. Ateş ölçülür ve” bak biliyordum ateşimin olduğunu” cümlesi ile tam kendimi suçlu hissetmeye başlamaya başlayacaktım ki, “kaç derece” diye sorduğumda aldığım “37.1” cevabı ile tüm suçluluk duygularım uçuverdi. İyi de, 37.1 vücut ısının biraz yükseldiğini gösterir diyecektim vazgeçtim ve işe geç kalacağımı söyleyerek evden kendimi attım.
grip1
Saat 10:00 gibi telefonum çaldı, ilaç ve meyve siparişlerini verdikten sonra baş ağrısı ve ateşi ile ilgili yaklaşık 10 dakika şikayetini dinledikten sonra, telefonu işim olduğu gerekçesi kapattım. Bu arada tıp literatüründe, bu baş ağrısı tanımına uygun bir ilaç var mıdır diye düşünmeye başladım.
Eve gitmeden önce eczane ve manava uğradım,  “niye geç kaldın” sitemlerini dinlememek için maratondaymış gibi koştum. Ardından nefes nefese eve vardım.
Evin kapısı açılırken, dışarı yayılan silah ve bomba sesleri ile irkildim ve o an anladım ki yatak odası salona taşınmış ve televizyonun sesi sonuna kadar açılmıştı. Televizyonda bir savaş filmi izleniyordu. Ben “hani başın ağrıyordu ve çok hastaydın şimdi sırası mı bu kadar kanın akıtıldığı bir filmi seyretmenin?” dedim ve karşılığında “eeee insan kendinden daha kötü durumda olan insanları seyretmeli ki kendine gelmeli!” cevabı ile mutfağa kaçıverdim!

Yasmin, İstanbul – 2013

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın