Erişkin Olmanın İyi Yanları da Var…

0

Belli bir yaşa gelen hemen hepimiz, çocukları kıskanırız. Öyle ya,dünya yansa umurlarında olmaz onların… Halbuki bizler, dünü,bugünü ve yarını düşünmak zorundayızdır. Ebeveynlerimizin sağlık durumlarından, çocuklarımızın geleceğine kadar bir çok konuda çözüm üretmemiz gerekir. Çocuklara bakıp; “keşke onların yaşında olsaydım…” diyen çok insan biliyorum. Ama resme bir de karşı taraftan baksak nasıl olur? Yetişkin olmanın olumlu yönlerini takdir etmeye çalışsak. Olabilir mi? Mesela;
1-Yetişkinseniz, evinize, canınız istediğinde arkadaşlarınızı davet edebilirsiniz. Evliyseniz, eşinizi haberdar edip dostlarla bir araya gelebilirsiniz. Kimseden izin almaya ihtiyacınız olmaz, üstelik davetin süresini, niteliğini siz belirlersiniz.

shutterstock_143034367
2- Canınız ne isterse,kimseden onay almaya gerek kalmadan yiyebilirsiniz. Doğal olarak, bu özgürlüğünüzün sınırlarını siz belirlersiniz. “Bezelyeli pilavı bitirmeden çikolata yiyemezsin.” diye tehdit eden bir anne olmaz tepenizde. Artık güç sizdedir.
3- Yoğun bir günün ardından eve geldiniz diyelim, anahtarı masanın üzerine bırakıp ayaklarınızı uzatabilirsiniz. (çocuksuz erişkinler bu maddeyi uygulayabilir.)
4- Sahip olmayı istediğiniz bir şey için birikim yapıp, sonrasında hiç bir vicdan azabı duymadan onu alabilirsiniz.
5-Hatta, zaman zaman, anne babanıza ekonomik anlamda destek olup kendinizi yetişkin hissedebilirsiniz.

shutterstock_142810378
6- İnanmayacaksınız belki, ama bazan,soru soran değil , öğreten,anlatan kişi olacaksınız.
7- Faturaları ödemek için, kendi iradenizle parayı bütçeli kullanmaya başlayacaksınız.
8- Dinlediğiniz müzik,okuduğunuz kitap ya da hobileriniz için kimseye bir şey ispatlamak zorunda değilsiniz.
9- Birlikte olmak istediğiniz insanları kendiniz belirlersiniz. “Bilmem kim teyzeye ya da amcaya ayıp olmasın” diye şirin görünmek zorunda kalmazsınız.
10- Evinizi istediğiniz biçimde düzenlersiniz. Çok sevinmeyin! Anneniz evinize gelirse, sizin düzeninize geçici bir süre ara verilir.
11-Artık yetişkinsiniz ya; yemek yapmayı,ev işlerinin ucundan tutmayı öğrenmeye başlamışsınızdır. Hatta yemek pişirmenin nasıl iyi bir terapi olduğu konusundaki engin görüşlerinizi paylaşmaya da başlayabilirsiniz. Sizinle bir de, çocuk sahibi olduğunuz zaman konuşmak isteriz.
12- Boş zamanlarınızı nasıl değerlendireceğiniz konusunda da nihayet özgür sayılırsınız. Sayılırsınız, çünkü, mutlaka arkadaş çevrenizden birileri sağlıklı yaşam için spor yapmalı,ruhumuzu zenginleştirmek için tiyatro,konser veya sinemaya gitmeli önerileri ile size gelirler.
13- “Hayır” demeyi öğrenmeye başladınız değil mi?
14- Cüzdanınız dışında, kimseye sormadan dışarıdan yemek siparişi verebilirsiniz.
15- Nasıl giyineceğiniz, tarzınızın ne olacağı konusunda söz hakkı sizdedir.
16- “Bu saatten sonra kendimi başkaları için değiştiremem.” cümlesini rahatlıkla kurabilirsiniz.

kitap7
17- Yol arkadaşlarınızı siz belirlersiniz. Eğer mahalle baskısına direne bilirseniz…
Tüm bunlar,çocukların kaygısız yaşamlarını kıskanmanızı engellemiyorsa, sırtınızda taşıdığınız yükü bir daha gözden geçirin. Erişkin olmanın zevkini ıskalamayın lütfen.:)

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın