Ergenliğe Girmek İçin Çok Erken Değil mi?

0

Çocuk büyütmek kolay bir şey değildir. Doğumu, beslenmesi, bakımı, yürümesi, konuşması, bilişsel gelişimi, kısacası her anı çözülmesi gereken zorlu bir bulmaca gibi görünür gözümüze. Yıllar içinde yürek çarpıntısı azalsa da yine de yan gözle çocuğumuzdaki değişimi gözlemlemekten vazgeçemeyiz. Yaşı 9-10 bulunca onun bedenindeki değişimler, beynimizde alarm zillerinin çalmasına neden olur. Çünkü, çevremizden ne çok erken ergenlik efsanesi duymuşuzdur…

Hele kız çocuğunuz varsa, durum biraz daha karmaşık hale gelebiliyor. Çevrede konuşulanlar, televizyon programlarında anlatılanlar ve üstüne internette karşınıza çıkanlar eklenince paniklememek pek kolay olmayabiliyor.

Boyu biraz fazla mı uzadı, koltukaltında tüylenmeler için erken değil mi, memeleri mi çıkmaya başladı? İşte akılda bu sorular belirdiğinde huzursuzluk da başlıyor. Erken ergenlik kapıda mı? Çocuğun arkadaşlarına daha dikkatli bakılıyor, annelerle uzun sohbetler ediliyor, internette konu taranıyor ve tanıdık hekimlere soruluyor. Bir sonraki aşama çocuk, bir uzmana götürülüyor. Şanslıysanız bu noktada rahatlayıp evinize dönüyorsunuz. Bazen o noktada da kafalar karışıyor, testler, tahliller derken süreç uzuyor. Her ebeveynin duymak istediği şey; “bunlar doğal ve çocuğunuz tamamen normal.”

Çocuk Endokrinolojisi alanındaki çalışmalarıyla bilinen bir isim olan Profesör Şükrü Hatun günümüzde ergenlik döneminin başlama yaşı ile ilgili olarak kızlarda en erken 8, ortalama 10.5, en geç 13; erkeklerde en erken 9, ortalama 11.5, en geç 14 temel alındığını belirtiyor ve ekliyor.

“Bilimsel olarak kızlarda 8 yaşından önce meme büyümesinin olması erken ergenlik (precocious) olarak kabul edilmektedir. Bununla beraber bazı kız çocuklarında beyindeki ergenlik merkezi çalışmaya başlamadan, yani overlerde büyüme ve ergenliğe ait diğer bulgular olmadan tek başına meme gelişimi olabilmektedir. Bu vakalar için erken meme gelişimi (prematür telarş) veya “normal erken ergenlik” tanımı kullanılmaktadır. Bir başka deyişle 8 yaşından önce meme gelişiminin olması her zaman erken ergenlik anlamına gelmemektedir. Bu vakaların çoğunluğunda ergenliği başlatan hormonlar aktive olmadan yani ergenlik hormonların bağımsız olarak meme gelişimi olmaktadır. Son yıllarda daha çok hızlı kilo alan kızlarda genital bölge veya koltuk altında tüylenmenin erken başlaması ve buna çoğu zaman yağ dokusu ile karışık meme gelişiminin eşlik ettiği gözlenmektedir. Bazı kız çocuklarında ergenliğe özgü koku değişimi de erken olabilmektedir. Bu olaylar henüz tam olarak bilemediğimiz nedenlerle böbrek üstü bezlerinde androjen adını verdiğimiz hormonların erken salgılanmasına bağlıdır ve bu durum büyük çoğunlukla bir olumsuzluğa neden olmamaktadır. Bu çocukların adet görme yaşlarında bir erkene kayma olmadığı gibi boyları da olumsuz etkilenmemektedir.”

Çocuğunuzun ergenliğe girişi hakkında endişeleriniz varsa Profesör Şükrü Hatun’un “Erken ergenlik:endişeler ve gerçekler” başlıklı makalesini okumanızı öneririz. 

http://cocukendokrindiyabet.blogspot.com.tr/2016/03/erken-ergenlik-endiseler-ve-gercekler.html

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın