Ergenlerin Uyku Sorunu

0

Bugünlerde hangi ergen annesiyle konuşsam , “bizim çocuğu yataktan çıkarmak imkansız.” yakınmasını duyuyorum. Okulların açılmasına şunun şurasında bir şey kalmadı. Bazen düşünüyorum da ergenler için dersler saat 10’da ya da 11’de başlasa bir çok evde barış ortamı sağlanırdı.
Ne yazık ki dünyadaki eğitim sistemini şekillendirenler kendi ergenliklerini hiç hatırlamıyor. Ve ebeveynlerin,çocukların nezdinde “zalim ” damgasını yemesi onlar için bir şey ifade etmiyor.
Son iki eğitim yılında her sabah çocuğumu uyandırıp okula gönderebilmek için delicesine mücadele verdim. Bir çok yöntem denedim. Sonuçlarını yazının sonunda açıklayacağım. İşte ergenleri sabahları uyandırma alternatifleri;
Çocuğunuzun güne nasıl başlamak istediğini keşfedin. Bu kadar kolay okunduğuna bakmayın, keşfetmek başlı başına bir iş. Kimi ergen müzikle uyanmaktan hoşlanır, kimi çalar saatle ayaklanır, kimisi için de gün ışığı yeterlidir. İşler yolunda giderse bir yöntem üzerinde uzlaşırsınız. Ama bu uzlaşmanın kalıcı olduğu fikrine kapılmayın.Ergenler her an fikir değiştirebilir.

shutterstock_133496075
Çocuğunuzun sabahları uyanması sizin için büyük sorun olabilir. Ama ona sorumluluğun aslında kendisine ait olduğunu sizin ise, sadece ona yardımcı olmaya çalıştığınız izlenimini verin. Okula zamanında gitmezse müdür,müdür yardımcıları ve öğretmenlerin ona hesap soracağının farkına varmasını sağlayın. Hatta bu konuda, onların desteğini alın.
Ergenlerde depresyon yaygın bir sorun.Bazen yataktan kalkmaya bile güçleri olmaz. Ama alkol ve uyuşturucu kullananlarda da aynı davranışı gözlemleyebilirsiniz. O yüzden radarlarınızı açık tutun.
Teatral tuzaklara düşmeyin. Çocuğunuz yataktan çıkmakta zorlanıyorsa bunun sorumlusu ya da mağduru siz değilsiniz. Ne kendinizi suçlayın ne de savunun.
Sakın ola ki sabahları nutuk çekmeyin. Uykusunu alamamış bir ergen emin olun ki dünyada iletişim kurulabilecek son insandır. “Dün gece dediğim saate uyusaydın” ile başlayan cümleler sadece uyuyan devi ayağa kaldırır. Aman diyeyim.
Beynini şaşırtın. Sabahın yedisinde odasında “İron Maiden” çalın.
shutterstock_104899142

Ya da yatağa kahvaltı servisi yapın. Şok iyi bir yöntem olabilir, ama tekrarında daha gürültülü bir müziğe ihtiyacınız olabilir.
En iyisi hiç karışmayın. Onun hayatı için sizin telaşlanmanız gerekmiyordur belki. Derslerini, popüler olma ihtimalini, dedikoduları kaçıran sonuçta o olacaktır.
Zaten bir kaç yıl sonra kendi başına yaşamak zorunda kalacak olan “evin ergeni” sorumluluklarına sahip çıkmalı. Değil mi?
Gelelim sonuca ben ve eşim bu yöntemlerin hepsini denedik. Başarılı olduk mu? Nereden baktığınızla alakalı… Benim baktığım noktada durum henüz pek parlak değil

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın