Ergen Kızlar ve Ergen Erkekler Neden Bu Kadar Farklı ?

0

Bilim adamları yıllarca kadınlar ve erkekler arasındaki farkları inceledi. İki cinsin birbirinden bu kadar ayrı olmaları; farklı doğmaları ya da farklı davranılıp, farklı deneyimler yaşamalarına mı bağlı? Temelde bu sorulara yanıt aranıyor ve çalışmalar henüz sonuçlanmış değil.  Yine de herkesin fikir birliğine vardığı noktalar var.

ergen36

Erkekler Teknik, Kızlar Sosyal Yönden Güçlü

Kalıtım, yaşanan coğrafya ve kültür nedeniyle erkeklere ve kızlara farklı davranılıyor. Beyinlerinin de farklı olması çok doğal.

Erkekler bir cihazın, örneğin i-Pod Touch’ların teknik özellikleriyle ilgilenirken, kızlar renk ya da görünümle daha çok ilgileniyor. Kızların beyni empati kurmada daha başarılı, sosyal ilişkileri daha güçlü. Erkekler de zihinsel haritaları çıkarmada daha başarılı.

Kızların güçlü yanı daha geniş bir sözcük dağarcığına sahip olmaları, daha anlaşılır konuşmalarıdır. Erkekler ise konuşma bozukluğuna meyillidir. Sol beynini kullanan erkeklere göre, kadınların avantajı simetrik olan beyinlerinin her iki tarafını da aynı anda aktif kullanmalarıdır. Erkek beyninin sağ yarısı daha büyüktür ve sol yarıyı konuşurken daha fazla kullanırlar.

ergen47

Hormonlar, Cinsiyet ve Cinsellik

Beyin tarafından salgılanan hormonlar, anne karnından başlayarak cinsiyet farkına kadar önemli rol oynar. Yumurta sperm tarafından döllendiğinde embriyo dişidir. Altı ya da yedinci haftanın sonunda hormonların devreye girişiyle cinsiyet oluşur. Beyler, yani siz de başlangıçta birer kızdınız!
Temel cinsiyet hormonları erkeklerde testosteron, kadınlarda östrojendir. Östrojen hormonu, dopamini arttırır. Bu nedenle duygusal açıdan dengesizlikler sözkonusu olabilir. Ama bu durum erkekler için de geçerli. Testosteron hormonu, yükseldiği zaman ise erkeklerde saldırgan davranışlara neden olabilir.
Cinsellik meselesine gelince… Ergen kızlar, cinsel gelişimlerini henüz tamamlamadan yetişkin kadınlar gibi görünmeye başlıyor. Ergen erkeklerde durum farklı, onlar cinsel gelişimlerini tamamladıktan sonra yetişkin görünüyor.

Girl Outside
Farklı cinsler farklı öğrenme yöntemlerine ihtiyaç duyar. Erkeklerle kızlar farklı riskleri alırlar ve bu durum sosyal yaşamda da belirleyicidir. Kızlar, duygusal tepkilerini kontrol etmeye daha erken yaşta başlıyor.
Ergenlikle beraber, erkek ve kızların vücutlarında fiziksel değişiklikler de başlar. Boy uzar, vücut şekil alır, ses çocukla yetişkin arasında bir ton alır. Artık karşı cins için çekici olmak çok önemlidir. Genç kızlar, özellikle kiloları konusunda çok hassastır. Kendini aç bırakma ya da yediklerini kusmanın bu dönemde kızlar arasında daha yaygın olduğu görülüyor.
Erken ya da geç gelişme ise başa çıkılması zor olaylardan biri. Her ikisi de beraberinde bir çok sorunlar getirir. Erken gelişim; kızlarda erken cinsel ilişki, alkol bağımlılığı, depresyon ya da yeme bozukluğu yaratabilir. Bu durum erkeklerin liderlik ya da popülerlikleri açısından lehinedir .

ergen50

Sakarlık Kaçınılmaz

Siz de sakarlıklarından şikayetçi misiniz? Beynin, ergenlik döneminde en çok büyüyen kısımlarından biri de hareketlerin kontrolünde önemli rolü olan serebellumdur. Hızla büyüme sürecine girdikleri dönemde oğlanlar ortalama 10,5 cm, kızlar 8,5 cm büyür . Bu süreçte erkeklerde kas artışı, kızlarda ise yağlanma nedeniyle kilo artışı olur. İşte size yeni vücutlarını kabullenme sürecinde yaşanılan sorunlar; stres, sakarlık ve unutkanlığın açıklaması.

ergen24

Şunu kabul etmek gerekir ki; farklılıklar yararlı ve eğlencelidir aynı zamanda.Her iki cinsin de güçlü olduğu yönleri farklıdır. Bu dönemde lastik gibi olan beyinlerine kolayca şekil verebilirler.Dileğimiz kuşkusuz olumlu yönde olması.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın