Ergen Kızınız Var mı? O Halde Bu Yazıyı Okuyun…

0

Çocukları ergenlik çağında olanlar ebeveynler ikiye ayrılır. Ergen oğlu olanlar ve ergen kızı olanlar. İlk grup için yorum yapmaya cüret bile edemem çünkü sadece tanıklık ediyorum. Ama ergen kız konusunda kendi yaşadıklarım ve çevremden dinlediklerim en azından fikir beyan etme cesaretini kazandırdı bana.

ergen35

Ergen kızların beyninin kimyasal formülü nedir bilmem ama bu onlara her zaman esneklik sağladığı tartışmasız bir gerçek… Yine de bir anlama ya da kullanma kılavuzuna ihtiyaç var. Neyse ki bu konuda ortak aklın birikimi mevcut. Bu ortak akıldan ergen kızların davranış modelleri konusunda bir liste çıkarabiliriz. Ergen kızların ebeveynlerini nasıl yönlendirdiğini merak ediyor musunuz? Çocukları henüz küçük olanlar unutmayın “gelecek de bir gün gelecek.” Ergen kızların kullandığı savunma mekanizması;

ergen27

Hangi suçlama ile karşı karşıya kalırsan kal; kural şu; “ben orada değildim, ben yapmadım, öyle mi hiçbir fikrim yok.”
Olur ya köşeye sıkıştığını hissettiğinde; sorumluluğu kardeşine, arkadaşına, komşuya ya da evrene yükle.
Bu da işe yaramazsa hastalık icat et. Özellikle baş ağrısı, baş dönmesi veya mide bulantısı ailenin dikkatini dağıtabilir.
Ergenlerin tekinsiz davranış yolundan ayrılma. Olur olmaz yerde annene babana iltifat et. Senden böyle bir adım atmanı beklemeyen insancıklar şaşkınlıkla gurur arasına sıkışıp donakalacaklardır.
Bu noktada atılabilecek diğer adım da ev işlerine yardımcı olma çabasıdır. Bulaşık makinasını boşaltmak, toz almak, kardeşinin ödevlerini yapmasına yardımcı olmak ebeveynlerin tüm ayarlarını bozabilir.

ergen26

Gözlerini kocaman açıp gülümse. Onlar zaten seni çok seviyor değil mi?
Büyük hataları küçük kaçamaklarla saklamaya çalış. Kardeşinin çikolatasını herkesin gözü önünde onu ağlatma pahasına alırken, evin para kutusundan habersizce aldığın 50 liranın hesabının daha sonra sorulacağını düşünerek mutlu ol.
Evdekilerin söylediklerini duymuyorsun çünkü kulaklıkla müzik dinliyorsun. Kim seni suçlayabilir ki?
Anne babanı suçluluk kompleksi hapsine sok. “Niye beni sevmiyorsun? “Tabii kardeşimi daha çok seviyorsunuz…” Bu cümleler ebeveynlerin kafasını karıştırmaya yeter.

ergen11

Zaman zaman okul ödevlerini yapıyormuş gibi davran ya da öyleymiş gibi göster. Ailen ne yapacağını şaşırsın.
Evdeki tartışmalarda ebeveynleri birbirine düşürmeyi hedefle… “Düşmanımın düşmanı dostumdur!”
Ailenin onaylamayacağı giysiler için en akıllıca davranış yola çıkmadan önce son dakikada görünür olmaktır. Ama her zaman işe yaramayabilir.
Büyük aileden destekçiler bulmakta geç kalma. Ebeveynlerle başın belaya girdiğinde senin adına savaşacak, anneanne, dede, hala, teyze, dayı, enişte amca hatta kuzen çok işe yarayabilir.
Tartışma anında konu değiştirme yeteneğini geliştir. Özellikle anneye yapılacak iltifatlar hayat kurtarabilir.

ergen23

Kaçacak bir yer kalmadıysa ağla ve özür dile. Ağlayan ve af dileyen birine kim ne yapar ki? Ama bu noktada içten davranabilmek çok önemli.
Bu ya da benzeri şeyler hangimize yabancı ki? Bu numaraların size işlemediğini ergen kızınıza söylemekten kaçınmayın. Bilin ki sırada yeni taktikler var. Öte yandan bu yollardan siz de geçtiniz değil mi? Karşınızda en az sizin kadar akıllı cesur ve yaramaz bir genç kadın var. Size önerimiz, kendinizi rahatlatma yöntemleri ( yoga, pilates, briç içki,) konusunda çaba harcamakta geç kalmamanız. Bir de günün birinde ilahi adaletin tecelli edeceğini unutmamanız…

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın