Ergen Çocuklarınıza Söylememeniz Gereken Sözler

0

Çocuklarınız artık büyüyor, kabul etseniz de etmeseniz de…Kendilerine, büyüklerinin ya da arkadaşlarının yanında her şeyin söylenmesinden hoşlanmıyorlar. O nedenle siz de ebeveynleri olarak, onların bu konudaki hassasiyetlerine saygı duymalısınız.Diğer anne babaların çocuklarına söylemiş oldukları konuları, sizin çocuklarınızın önünde konuşmanız doğru olmayabilir. Ya da öğretmenleri ile ilgili duyduğunuz kötü şeyleri onlara söylemeniz uygun olmaz.
1.“Bugün nasıl geçti, okulda neler yaptınız?” sorusu ergenlerin çok cevap vermek istemediği bir soru. Alacağınız cevap, iyi ya da kötü olur. Onun yerine net sorular sormanız daha verimli olur. “ Matematik sınavın nasıl geçti?” gibi.
2.“Bak kardeşin ödevlerini yaptı, sen hala oturuyorsun.” İşte size sorun cümlesi! Çünkü, çocuklarınızı başka biri kardeşi bile olsa karşılaştırma yapmamalısınız. Her çocuğun kendine ait özellikleri vardır, onları yargılamamak en akıllıca olanı.
3.Çocukların övgüye ve takdire ihtiyacı var.Siz işinizde takdir edilmekten hoşlanıyorsunuz, aynı duyguyu çocuklarınızın da bunu yaşamasına izin verin.”Aferin, iyi iş başardın” demekten yorulmayın.
4.İşten döndüğünüze, çocuğunuz size bir soru sormak istediğinde, “Bugün felaket bir gün geçirdim, şimdi söylemesen.” cümlesini kurmayın. Siz kafanızı dağıtmak için, bir kahve ya da bir kadeh şarap ile dinlenirken, onun sorununu kendi başına halletmesini beklemeyin.
5.Öfkelendiğinizde asla “Ben de senden nefret ediyorum.” demeyin, telafisi zor olabilir sonra.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın