Endişelerinizden Kurtulun, Hamilelik Dönemini Doya Doya Yaşayın

0

Testinizi yaptırıp da hamile olduğunuzu öğrendiğiniz günü hatırlıyor musunuz ? Bebeğinize kavuşana kadar hem mutlu olursunuz hem de heyecanlı. Bebeğinizin gelişimi konusunda aklınızı kurcalayan bir çok soru olacak “Sağlıklı büyüyor mu”, “Hastalığım ona geçer mi”… soruların ardı arkası gelmez.
Bu dönemi rahat geçirebilmeniz için düzenli olarak yaptırmanız gereken testler var, böylece riskli bir durum varsa hemen fark edilip önlenebiliyor.
Hamilelik süreci ; son adet tarihinizin üzerinden 6-8 hafta geçtikten sonra ilk ultrason ile bebeğin anne rahminde görüntülenmesi ile başlıyor.

hamilelik10

Ardından “kan uyuşmazlığı” testi yapılıp, anne ve babanın kan grupları taranıp uyumsuzluk olduğu durumda mevcut ve sonraki hamileliklerinde annenin nasıl korunacağı planlanıyor. Kan uyuşmazlığı; annenin negatif, babanın pozitif kan grubundan olması demektir. Bu durumda hamilelik boyunca gerekli takip yapılıp, bebeğin doğumundan sonra 72 saat içerisinde anneye “Anti-D Immunglobulin” adlı bir iğne yapılır.
Tam kan sayımı, annenin kan düzeyini tespit edip hamileliği tolere edebileceğini görmek için yapılır. 12-49 yaş arasındaki kadınlarda adet kanamaları nedeniyle kansızlık görülebilir. Karaciğer ve böbrek fonksiyonlarının düzgünlüğü de kan testleri ile belirlenir.
Torch taraması ile rubella, toksoplazma,sitomegalo ve herpes simplex adlı virüslerin taraması yapılır. Annenin bağışıklığı düşük ise nasıl korunması gerektiği belirlenir.

hamilelik7

İdrar tahlili ile gizli idrar yolu enfeksiyonu olup olmadığı anlaşılır. Bu tür enfeksiyonlar gebeliğin ilk dönemlerinde kanamaya, geç dönemlerinde erken doğum riskine sebep olabilir.
Pap smear testi; hem hamilelik öncesi hem de sonrasında rahim ağzı kanserinin erken tanısında önem taşır.
Kanama pıhtılaşma zamanının ölçülmesi, kanamaya meyilli hastalıklar olması ihtimaline karşı yapılır. Anne adayı hamilelik boyunca karşılaşabileceği riskleri öğrenip, kanama durumunda ne yapması gerektiğini bilir.
Hepatit B, C ve HIV testleri annenin ve bebeğin sağlığını tehdit edebilir. Hamilelik boyunca enfeksiyon hastalıkları tarafından takip edilmelidir.

hamilelik8

Ense kalınlığı testi ve İkili test; 11-14. haftalarda bebeğin kromozom hastalıkları riski incelenir. Annenin yaşı, bebeğin ense kalınlığı, burun kemiğinin varlığı,karın duvarının kapalılığı, kalpte dört odanın görünmesi,el-ayak ile mide ve idrar torbasının varlığı, kalp damarlarından geçen kan miktarının ölçülmesi ve beynin kafa içerisindeki kelebek görüntüsünün alınması ile risk oranları belirlenir.
Üçlü veya dörtlü test 16-18. haftalar arasında yapılan ultrason testidir. Bebeğin yaşamsal organlarının oluşumu, kromozom hastalıkları ile ilgili ya da tek böbrek, beyinde kist,kalbin sağda olması gibi yapısal bozukluklar belirlenir. Problem görülürse anne karnında bebeğe ait hücreler Prenatal test ile kromozom açısından incelenir. İstenirse 4 boyutlu ultrasona da girilebilir. Bu haftalarda gebeliğin devamı ya da durdurulması kararı verilebilir.

bebekbezi1

Kalp incelemesi özellikle 22-24. haftalarda kalp ve damar sisteminin incelenmesi amacıyla yapılır. Ayrıca bu haftalarda servikal kültür, fresh testleri ve vajinal enfeksiyonların tetkiki yapılır.
Glukoz yükleme; 24-28. haftalarda hamileliğin tespitinden sonra yapılan tam kan ve idrar tahlilleri tekrarlanır, ayrıca kanda şeker tarama testi yapılır. Hamilelikle oluşan diyabet varsa endokronoloji tarafından takip edilmesi gerekir.
32. haftadan sonra rutin ultrason tetkikleri devam eder. NST testi (Non Stress Test ) ile anneden geçen kan ve oksijene bebeğin kalbinin verdiği cevap izlenir.

Lütfen Paylaşın...

Bu yazı yorumlara kapalıdır.