En Tehlikeli Alışkanlık ;Sigara

0

Dünyada milyonlarca insan bu bağımlılıktan kurtulamıyor, 1.2 milyar kişi sigara kullanıyor ve her yıl 5500 milyar sigara üretiliyor ! Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre dünyada her 6 saniyede 1 kişi ve her yıl yaklaşık 5 milyon kişi sigaradan hayatını kaybediyor.
Ülkemizde yaklaşık 20 milyon kişi sigara çerken, her yıl 100 bin kişi bu yüzden ölüyor ve yine her yıl 100 bin yeni kanser vakasına neden oluyor.
Sigaraya başlayan gençlerin neredeyse dörtte biri ilk sigarasını 10 yaşına gelmeden içmiş. Ergenlik de denemelerin çokça yapıldığı bir dönem.

sigara7
Sigaranın neden olduğu zararları anlatmaktan uzmanlar yoruldu. Üreme sağlığını da olumsuz etkiliyor sigara. Erkeklerde sperm, kadınlarda yumurta kalitesini etkileyerek gebelik olasılığını % 30’a kadar düşürüyor. Libidoyu düşürerek cinsel hayatı da olumsuz etkiliyor. Aynı zamanda erkeklerde ereksiyon, kadınlarda cinsel istek azalmasına neden oluyor.
İnsanlar zararlarını bile bile neden kurtulamıyor bu illetten, bir çok yakın arkadaşım defalarca bırakmayı denedi hatta bıraktı. Kimi ilaç desteğiyle kimi rahatsızlık hissederek ama yine çoğunluk bağımlılığı yenemedi.
Sigarayı bırakmak, “ben çikolata yemeyeceğim” demekle aynı şey değil. Kişiye özel tedavi ve destek gerektiriyor. Önce kararlı olmak, ardından psikolog, göğüs hastalıkları uzmanı ve diyetisyen yardımı şart.

sigara5

Sigarayı bıraktırmada uygulanan yöntemlere gelince;
1. Nikotini yerine koyma tedavisi, bırakmak isteyenin ihtiyaç duyduğu nikotinin eksikliğini gidermeye çalışıyor. Nikotin bandı, kullanılan en yaygın yöntem, 16 veya 24 saat etkisi olanlar kullanılıyor. Doktor kontrolünde kullanılması gereken bu bantlarda doz, kişinin özelliklerine göre (yaş,içtiği sigara miktarı,hastalık durumu) ayarlanıyor. Özellikle kalp hastaları bu bantlardan uzak durmalı. Bu tedavi yöntemi sigarayı bırakmayı denemiş ama nikotin eksikliği nedeniyle başaramamış kişilerde uygulanıyor.
2. Diğer bir yöntem ilaç tedavisi, bu yöntemde sigarayı bırakmak için çaba harcamayan ama bırakmak isteyen kişilerde uygulanıyor. Sağlık Bakanlığı’ndan onaylı iki ilaç var, her ikisi de nikotin bağımlılığından kurtulmaya yönelik olup yokluğunda ortaya çıkan odaklanamama, sinirlilik ve konsantrasyon bozukluklarını yok etmeyi hedefliyor. İlaçların başarılı olması, ne kadar motive olup, sigarayı ne kadar bırakmak istediğinize bağlı.
3. Bir de vücutta nikotine karşı antikor oluşturan aşı tedavisi çalışmaları var, ancak test edilme aşamasında.
4. Bazı alternatif yöntemler de kullanılıyor; elektronik sigara, akupunktur ve akupunkturun daha modern bir şekli olan kulak tedavisi de uygulanabiliyor.

sigara8

Cesaretlendiren aile,iş ve arkadaş çevresi desteği doktora yardımcı oluyor.
Sigarayı bırakmayı deneyip de usulüne uygun yöntemler izlemeyenlerin % 70’i tekrar içmeye başlıyor. Psikolojik destek çok önemli, sigara nikotin ve tütün bağımlılığı olduğu için diğer madde bağımlılıklarında olduğu gibi çok yönlü yaklaşılması gerekiyor.Tedaviye başlayacak kişiye öncelikle bağımlılığın biyolojik ve psikolojik etkileri anlatılıyor. Sigarayı bıraktıktan sonra ortaya çıkacak yoksunluğun nasıl etki yapabileceği konuşularak, hangi şekilde giderileceği belirleniyor.

sigara4

Hangi yollarla daha kolay bırakabilirsiniz;
• Öncelikle kararlı olun ve belirlediğiniz gün bırakın.
• Sigara içilen ortamlardan uzaklaşın, çevrenizden destek alın.
• Sigaranın yol açtığı hastalıklara göz atın, hayatınızı kısaltmaya değiyor mu bakın.
• Sigarayı içtiğiniz zaman ve mekanlara dikkat edin, bu zamanda kendinize yapacak başka bir şey bulun, yemekten sonra sigara yerine soda için veya sakız çiğneyin.
• Sigarayı aklınıza getiren her şeyden uzak durun, bol su için, sağlıklı beslenin ve spora daha çok vakit ayırın.
• Sosyal olun, sinema ve tiyatroya vakit ayırın, sigara içilmeyen yerleri tercih edin.
• Çay ve kahve tüketimi, sigarayı daha çok aklınıza getirir. Bunların yerine bitki çayı, meyve suyu içmeyi deneyin.
• Nikotin eksikliği ilk başlarda sizi rahatsız etse de birkaç hafta dayanın. Sonrasında uzak durmak daha kolay olacak.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın