Elmayı Tarım İlaçlarından Arındırmak İçin Kabartma Tozu

0

Her mevsimin meyvesidir elma. Sağlık için vazgeçilmezlerin de başında gelir. Hangi sağlıklı beslenme reçetesini açarsanız açınız size günde en az bir elma yemeniz gerektiğini hatırlatır. Ancak günümüzde tarımda kullanılan kimyasallar, elmanın da tadını kaçırdı.

Elmayı sadece su ile yıkıyorsanız bu zehirli kimyasallardan arındırmış olmuyorsunuz. Kabuğunu soyup yemeği denerseniz, bu kez de elmanın kabuğundaki faydalı mineral ve vitaminlerden mahrum kalırsınız.

Amerika Birleşik Devletleri’nde yürütülen bir araştırmada, elma kabuğundaki zararlı kimyasallardan kurtulmanın en etkin yolunun kabartma tozu solüsyonunda 15 dakika bekletmek olduğu belirlendi.

Araştırma, biri mantar, diğeri böcek için kullanılan iki pestisit ( tarım ilaçları) üzerinde yapıldı. Massachusetts Üniversitesi’nde yapılan çalışmada, kabartma tozu solüsyonu içinde bekletilen elmaların kabuğundaki zararlı tarım kimyasallar yüzde 80 ile 96 temizlendiği gözlendi. Kabartma tozu solüsyonu denilense, derin bir kabın içine 1-2 yemek kaşığı kabartma tozu eklenerek hazırlanıyor.

Bu çalışmayı yürüten bilim insanları, kabartma tozu karıştırılmış su içinde bekletilen elmaların, sadece su ile yıkananlara oranla tarım ilaçlarından daha arındığını ortaya koymuşlar. Çalışmada, sık kullanılan bir yöntem olan meyveleri sirkeli su içinde bekletme konusuna bakılmamış.

Kesin olan tek şey, son dönemde artan miktarlarda kullanılan tarım ilaçlarının insan sağlığına olumsuz etkileri konusundaki endişenin çok yaygın hale geldiği…

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın