Einstein’in Mutluluk Formüllerine 6 Milyon Lira

0

“Başarı peşinde koşmak ve bununla beraber gelen sürekli huzursuzluğa karşın, sakin ve alçak gönüllü bir yaşantı daha fazla mutluluk getirecektir.”

Ünlü fizikçi Albert Einstein mutluluğun formülünü, 95 yıl önce böyle  yazmıştı. O günlerde Japonya’yı ziyaret eden Einstein, Tokyo’da İmperial Otel’deki kuryeye bahşiş olarak bu notu verdi ve ileride yazdıklarının çok değerlenebileceği öngörüsünde bulundu.

Yıllar sonra Kudüs’te yapılan açık artırmada, Einstein’ın mutluluk hakkındaki fikirlerini içeren iki not, tam 1 milyon 560 dolara yani yaklaşık 6 milyon liraya alıcı buldu. Satıcının kim olduğunu merak ediyorsanız ipucu verelim; İmperial Otel’de bahşiş olarak o notu alan kişinin yeğeni…

Albert Einstein’in açık artırmada satılan ikinci notu nispeten daha kısa. “Eğer istek varsa, bir yolu vardır”. Bu cümlenin yazılı olduğu not, 240 bin dolar yani yaklaşık 1 milyon liraya satıldı.

Fizikçi Einstein’ın el yazısı notlarına ödenen bedel, tahmin edilenin çok üzerine çıkmış.

Einstein’ın bu düşünceleri kağıda aktardığı dönem de hayli ilginç. Albert Einstein, Japonya’da akademik çalışmalarda bulunduğu o günlerde daha yeni Nobel Fizik Ödülü’nü kazanmış bir bilim insanıdır.

Elimizde Einstein’ın kendi el yazısıyla yazdığı mutluluk formülleri olmayabilir ama aklımızın bir yerine not etmemiz gereken cümleleri hepimizin…

Mesela,

“Zekanın asıl göstergesi bilgi değil, hayal gücüdür.

“Problemlerimizi, o problemleri ortaya çıkardığımız düşünce şekliyle çözemeyiz.”

“Hiç hata yapmamış insan, hiçbir şey denememiş bir kişidir.”

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın