Egzersiz Yaparken Sağlık Problemleri İle Karşılaşırsanız…

0

Spor yapmak sağlıklı ve diri tutuyor. Düzenli spor yaparken de bazı sağlık problemleri ile karşılaşabilirsiniz. Sporla yaşamayı sevenlerdenseniz bu tür durumlarda neler yapabilirsiniz?

Bağırsak sorunları yaşayanların spor yapması önerilir. Aşırı spor ise gaz,ishal ve geğirme yapabilir. Sadece hareketsizlik değil, fazlası da sindirim sistemi problemleri yaratır.

Kafeinli içecekler ve yüksek lifli gıdalardan bir süre uzak durun. Enerji jelleri ve spor içeceklerini de içerdiği konsantre karbonhidratlar nedeniyle dikkatli kullanın.

bağırsaksistemi

Demir eksikliği kadınlarda çok sık görülüyor. Aşırı egzersiz yapılan süreye göre,  vücuttaki kırmızı kan hücrelerinin zarar görmesine neden oluyor. Aşırı spor yapan kadınların % 35’inde demir eksikliği daha çok görülüyor, üstelik bu oranın % 10’u anemi olarak ortaya çıkıyor.

Test sonuçlarına göre demir eksikliği yaşıyorsanız demirden zengin kırmızı et, somon, ton balığı, hindi ve tavuk tüketin.

Vegan veya vejetaryenlerın kurubaklagiller, ıspanak,nane,maydanoz,brokoli ve pazı tüketmesi, gerekiyorsa demir takviyesi almaları gerekiyor.

kansızlık

Fazla efor sarfetmek egzersiz sırasında ve takibeden 48 saatte zonklama şeklinde baş ağrısı yapabilir. Sıcak havalarda daha çok görülen egzersiz tipi ağrılar migreni olanlarda daha çok ortaya çıkıyor. Su kaybı da önemli nedenlerindendir.

Egzersiz süresi ve yoğunluğuna dikkat edin. Aşırı olmayan ağrılarda egzersizden önce 1-2 bardak su içebilirsiniz. Isınma hareketlerinden sonra spora başlamak, nefes kontrolü ve hareketleri çok hızlı yapmadan baş ağrılarına engel olabilirsiniz.

spor

Aşırı egzersiz adet döngüsünü de olumsuz etkiliyor. Adet düzensizliği kısırlık ve kemik erimesi sorunlarına yol açıyor.

Adet döngüsünde bozulma varsa beslenmenize daha dikkat etmelisiniz. Vücudun dengesi için yumurta,fasulye,fındık ve avokado gibi sağlıklı besinler ve protein alımına özen gösterin. Gerekiyorsa spor programınıza bir süre ara verin.

adetdöngüsü

Uyuşma ve genital ağrı şikayetleri özellikle bisiklet süren kadınlarda daha sık görülüyor. Bisiklet selesi genital organdaki sinirlere  baskı yaparak sıkıştırıyor. Spor salonlarında spinning bike yapmak da aynı soruna neden oluyor.

Daha geniş seleli bir bisiklet veya sele ile gidonu dengeleyerek duruşunuzu dengeleyin. Yastıklı spor şortları da deneyebilirsiniz.

egzersiz

Egzersizden yarım saat önce bir armut veya muz yerseniz vücudunuz daha az hırpalanır.

Egzersizden sonra da foam roller ile  kaslarınıza masaj yapmak rahatlatıcı olur.

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın