Eğitim Seviyesi Arttıkça, Sevgi Sözleri Azalıyor…

0

Üniversite mezunları ‘Seni seviyorum’ diyemiyor. Yanlış okumadınız. Almanya’da yapılan bir araştırmaya göre eğitim seviyesi yükseldikçe “Seni seviyorum” demek zorlaşıyormuş…
ElitePartner tarafından 8 bin kişiye yapılan ankete göre üniversite mezunu olanlar, olmayanlara göre “Seni seviyorum” demekte zorlanıyor. Üniversite mezunu olanların sadece yüzde 38’i, eşlerine onu sevdiklerini her gün söylüyor. Üniversite mezunu olmayanlarda ise bu oran yüzde 45’e çıkıyor.

egitim seviyesi

Her yüz kadından 44’ü, her yüz erkekten 40’ı eşlerine aşklarını her gün ifade ediyor.Yani kadınlar sevgi sözcüklerini kullanmakta erkeklere oranla daha cömert. Gençler arasında da oranlar, yaşlılara göre daha yüksek. 30 yaşın altında olanların yüzde 60’ı her gün bu iki kelimeyi yan yana getirebilirken, 60 yaşın üzerinde olanların sadece yüzde 30’unun ağzından “Seni seviyorum” sözünü her gün duymak mümkün oluyor. Kısacası “Seni seviyorum.” kalıbı da yıllar sonra emekliye oluyor.

egitim seviyesi1

Eğitim seviyesi yükseldikçe sevgiyi teknoloji yardımıyla ya da yazarak dile getirmek de zorlaşıyor galiba. Çünkü, üniversite mezunları “kısa mesaj” ya da “WhatsApp” aracılığı ile aşk mesajları yollamak konusunda da üniversite mezunu olmayanların gerisinde kalıyor. Aşk mesajlarında birinci grupta yüzde 34’lük bir oran bulunurken, üniversite mezunu olmayanların yüzde 39’u her gün bir kısa mesajla sevgilerini belli ediyor.

Bu araştırma sonuçları hakkında mutlaka uzmanlar bir yorum yapacaktır. Siz yine de “seni seviyorum…” demekten vazgeçmeyin…

Editör notu: Bu yazının orijinalini Deutsche Welle okuyabilirsiniz.

Lütfen Paylaşın...

Bu yazı yorumlara kapalıdır.