Duyularınızı Kaybetme Riskini Hiç düşündünüz mü?

0

Hayatta bir çok şeyi kaybetmekten korkarız; ailemiz,işimiz, yatırımlarımız veya aklımız… Oysa hiç düşünmediğimiz, bir çok kadının başına gelen duyuların kaybı kötü sonuçlar doğuruyor.

 

Beş duyuyu etkin kullanıp karşılaştığı olumsuzluklardan nasıl kurtulabiliriz;

İşitmede tehdit 85 desibelde başlıyor. Fön makinesinin sesi bu civarda, 1 saat saçınızı kurutsanız bile riski yok. Ancak bir konseri 110 desibelde, ön sıralardan yarım dakika bile izlerseniz sorun olur.

Gürültü kirliliği ise kulakların düşmanı; korunmak için yüksek sesi izole eden camlar taktırın. Küçük yapraklı bitkiler sesi emiyor.

Sommerkonzert

Görme konusu da hassas, gözlere aşırı yüklenmek odaklanma sorunları getiriyor. Ekrana bakma sendromu çok yaygın, ekranın önünde ara vermeden üç saat geçirmek görmeyi bulanıklaştırıyor. Digital cihazlardan yayılan mavi ışık, retinanın derinlerine işleyerek görme kalitesini bozar ve sarı nokta hastalığına yol açar.

Odaklanma egzersizleri yaparak optik yorgunluğu azaltın. Gözlerinizin sağlığı için yeşil yapraklı sebzelerde ve yumurtada bulunan luteini ve sardalya somon gibi Omega 6 Yağ asitleri içeren balıkları tüketin.

Ayrıca mavi ışığı bloke eden gözlükler kullanın.

bilgisayar5

Koklama deyince aklınıza kim bilir hangi güzel kokular geliyor. 65 yaşından sonra çoğu insanın koku alma duyusu azalıyor. Yoğun kokulara maruz kalmak burun hücrelerine zarar verir. Kafa üzerine düşme veya buruna alınan bir darbe de burundan beyne giden sinirleri tahrip ederek koklama duyusunu etkiler.

Koku reseptörlerine egzersiz yaptırın. Her gün 6 defa bir fincan kahveyi veya bir demet çiçeği koklayabilirsiniz. Kötü kokularda burnunuzu tıkayıp ağızdan nefes alın.

Çinko desteği koku duyusuna yardımcı oluyor. Çinkolu burun spreyi kesinlikle kullanmayın, onun yerine günde 8 mg çinko tüketin.

koklamaduyusu

Dokunma duyusu ruhumuzu besliyor. Her 10 yılda sıcak,soğuk,kaşıntı ve acı duygularını hissetmemizi sağlayan sinirler azalıyor.

Kalıcı kesikler dokunma reseptörlerini etkiler. İş yaparken eldiven giyerek, sinirleri tahrip eden çamaşır suyundan uzak durarak, krem kullanarak koruyabilirsiniz.

Çok dar ayakkabı giymek dokunma duyusunu sağlayan sinirleri sıkıştırır. Bir de dokunma duyunuz kaybolursa orgazm olmanız zorlaşıyor.

dokunmaduyusu

Tat duyusunu kaybetmenin baş nedenleri kötü gıdalar; şeker ve cips gibi yapay yiyecekler, aşırı tatlı içecekler dildeki hücreleri köreltiyor. Sigara gibi zararlılar da hücreleri öldürüyor.

Her gün bol miktarda su içmek, şekersiz bir sakız çiğnemek tükürük hücrelerinin salgısını artırır. Çok sıcak çorba, çay ve kahve içmekten de kaçının.

tatduyusu

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın