Dünyanın En Zengin Kadınları…

0

Forbes dergisi dünyanın en zenginleri 2015 listesini açıkladı. “Zenginin malı züğürdün çenesinin yorarmış” derler. Biz de bu yıl dünyanın en zengin kadınlarını merak ettik. 1826 dolar milyarderi arasında sadece 197 kadın var. Yine de bir ilerleme sözkonusu. Çünkü geçen yıl bu sayı 172’de kalmış.

Dünyanın en zengin kadını Walmart zincirinin mirasçılarından Christy Walton.

dunyanın en zengin kadinlari1

En zengin kadının mal varlığının 41,7 milyar dolar olduğu belirtiliyor.

Kozmetik devi L’Oreal markasının ana mirasçısı  92 yaşındaki Liliane Bettencourt  40,1 milyar dolarlık servetle dünyanın en zengin ikinci kadını oldu.

dunyanın en zengin kadinlari2

Üçüncü sırayı yine Walmart mirasçılarından Alice Walton. Onun da mal varlığı 39.4 milyar dolar. Amerika Birleşik Devletleri’nin çikolata ve şekerleme imparatorluğu mirasçılarından Jacqueleine Mars listedeki yerini korudu. Listenin beşinci sırasında bir İtalyan var. Nutella’nın sahibi Michele Ferrero’nun geçen ay ölmesiyle birlikte eşi Maria Franca Fissolo  en zengin kadınlar listesine girdi.

Apple’in kurucularından Steve Jobs’ın eşi Laurene Powell Jobs da 19,5 milyar dolarla dünyanın en zengin kadınları arasında.

dunyanin en zengin kadinlari jobs

Dünyanın en zengin kadınlarının önemli bir bölümü babalarından ya da eşlerinden kalan servetle bu listede yer aldı. 197  zengin kadın arasında sadece 29’u kendi çabalarıyla bu noktaya gelebildi. Bunlar arasında 31 yaşındaki Elizabeth Holmes dikkati çekiyor.

dunyanin en zengin kadinlari holmes

Holmes Stanford Üniversitesini terk edip kendi işini kurmuş. İş alanı ise kan testi.  Holmes’ın Theranos adlı şirketine 2014 yılında yatırımcılar tarafından 9 milyar dolar değer biçilmiş… Elizabeth Holmes’ın kendi servetinin de 4 milyar doların üzerinde  olduğu sanılıyor…

 

 

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın