Dünya Bunu Tartışıyor; Bob Dylan Edebiyatçı mı?

0

Nobel Edebiyat Ödülü’nün bu yılki sahibi, Amerikalı şarkıcı Bob Dylan oldu. Bob Dylan’ın ismini duyanlar gerçek anlamda  bir şok yaşadılar. Çünkü “Edebiyat Ödülü” alması beklenenler arasında, belki de en az şans verilen isimlerdendi.

Öyle ya, Haruki Murakami , Philip North, Joyce Carol Oates, Ngugi wa Thiong’o ve daha nice yazarlar, Nobel için sırada beklerken müzisyen ve şarkı sözü yazarı kimliği ile tanınan Dylan ödüle layık görülmesi kolay kabul edilecek bir durum değildi.

 

 

 

Akademi, Dylan’a ödülü“ Amerikan şarkı geleneğine yeni ve şiirsel bir ifade tarzı getirdiği” gerekçesiyle verdi. Verdi, ama edebiyat dünyasında sıkı bir tartışmayı da başlattı.

Kimileri, şarkı sözlerinin “şiir olarak” değerlendirilip değerlendirilmeyeceğini sorguladı. Hatta Beatles’in da Nobel alabileceğinden dem vuranlar da oldu.

Kimileri, Nobel ödülünün edebiyata emek veren, farklı bakış açıları sağlayan yazarlarla okuyucu arasında önemli bir köprü olduğunu, bu tercihle amacından saptığını savundu.

Fransız yazar Pierre Assouline, Dylan’ın isminin yıllardan beri Nobel Edebiyat ödülü için geçtiğini ama kendisinin hep bunu bir şaka olduğunu düşündüğünü söyledi.

dylan-amerikan-mu%cc%88zig%cc%86ine-katkilari-nedeniyle-o%cc%88du%cc%88lu%cc%88-aldi

Bob Dylan’ın Nobel Edebiyat ödülünü alması, Türkiye’de de geniş yankı buldu. Bizdeki tartışmanın merkezinde ise Dylan ile hemşehri olmamız var.

bob-dylan-gu%cc%88nlu%cc%88g%cc%86u%cc%88

Çünkü Dylan’ın yaşamını ve sanatını anlattığı üç ciltlik kitabı Chronicles’da büyükannesi ve büyükbabasının Kars’ın Kağızman ilçesinden olduklarını yazmıştı. Aile daha sonra Trabzon’dan Odesa’ya, oradan da Amerika Birleşik Devletleri’ne göç etmiş. Sanırız önümüzdeki günlerde daha derin analizler yapılacaktır.

Yarım yüzyıldan fazla bir süredir, savaşların anlamsızlığı, adaletsizlik, aşk ve sevgi üzerine şarkılar yapan Bob Dylan, Amerika Birleşik Devletleri’nde 1960’larda ortaya çıkan muhalif sanatçılar arasında yer alan önemli bir isim. Bob Dylan, zamansız şarkıları eğip büküp önemli güncel konulara bağladı. Şarkıları, yeni siyasi ve sanatsal hareketlere ilham verdi.

dylan-19060li-yillarda

Ancak sanatçı, son yıllarda politikadan uzak kalmayı tercih ediyor. Nobel Edebiyat ödülünün açıklanmasının ardından ünlü Amerikan yazar Joyce Carol Oates da bu duruma dikkati çekerek, “ zamanın ve demokrasinin sarsıntılı dönemden geçtiği dönemlerde sanatçılardan gönüllü ve net konuşması beklenir. Dylan’ın ödülü alırken siyasi bir mesaj vermesini umut ediyoruz.” dedi.

bob-dylan-grammy-ve-oscar-o%cc%88du%cc%88llerinin-de-sahibi

       Gerçek ismi “Robert Allen Zimmerman” olan 75 yaşındaki Bob Dylan’ın, “Blowin’ In The Wind”, “Mr. Tambourine Man”, “All Along the Watchtower”, “Like a Rolling Stone” gibiunutulmaz şarkıları bulunuyor.

1962 yılından bu yana toplam 69 albüm çıkaran Dylan’ın 11 Grammy ile “Things Have Changed” isimli şarkıyla kazandığı bir de Oscar ödülü bulunuyor. Dylan şu sıralar  Las Vegas’ta turnede.

 

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın