Doğal Besinlerde Bulunan Mucize Moleküller

0

Vücudun ihtiyaç duyduğu molekülleri doğal besinlerden karşılamak en iyisi, yoksa vitaminleri bolca kullanmak gerekiyor.

Hap desteği almadan doğru beslenme ile faydalanabileceğiniz bu moleküllerin kaynakları nelerdir;

Antosiyoninler; Çok güçlü olan bu antioksidan damar sertliği ve kanserden korunmayı sağlar. Özellikle koyu kırmızı, mor,siyah  sebze ve meyvelerde bulunur.

Karadut, böğürtlen,kiraz,vişne,yabanmersini ve üzümde bol miktarda bulunur.

antioksidan

Beta karoten; Güçlü bir antioksidan olan molekül A vitamininin öncü maddesidir. Turuncu ve sarı renkli sebze ve meyvelerde bulunur. En çok kayısı ve havuçta zengin miktardadır.

Elajik asit; Kansere yol açan maddeleri etkisizleştirir ve kanserli hücrelerin büyümesini engeller. Serbest radikallerin yıkıcı etkilerini bloke eder. Son yıllarda önemi artan bu güçlü antioksidan çilek, kiraz ve üzümde bulunur. En zengin olduğu meyve nardır, günde ¼ su bardağı nar suyu tüm ihtiyacınızı karşılar.

nar3

Kapsaisin; Vücuttaki iltihabı azaltıcı, kolestrol seviyesini düzenleyici ve metabolizmayı hızlandırıcı özelliği olan bu antioksidan özellikle acı kırmızı biberde bulunur.

Kateşinler; Her türü çok değerli ve faydalıdır. Yeşil çay,çay,böğürtlengiller en zengin kaynaklarıdır. Yeşil çayın içerdiği kateşinler kanser riskini azaltır, kanser oluşumunun tüm safhalarında kanserli hücrelerle savaşır. Metabolik sendromu önleyici ve kan şekerini düzenleyici etkisi vardır.

yeşilçay2

Kuversetin; Özellikle virüs enfeksiyonlarını engelleyici ve kanserden koruyucu etkisi olan bir antioksidandır. Elma ve kırmızı soğanda bol miktarda bulunur. Günde bir elma ve soğan yemek faydalıdır. Kırmızı şarap,ada çayı,narenciye,üzüm ve çayda da bulunur.

Likopen; Bu kırmızı mucize en bilinen antioksidanlardandır. Damar sertliği ve kanserden korunmayı sağlar. Cilt yaşlanmasına karşı koruyucudur. Domates likopen zenginidir. Bolca pişmiş domates, karpuz,pembe greyfurt ve kayısıyı beslenmenize ekleyin. Prostat, kolon, göğüs, ağız kanseri gibi hayati tehlikenin yüksek olduğu hastalıklara karşı likopenin koruyucu önemi büyüktür.

domates8

Pektin; Güçlü kolestrol düşürücü özelliği olan bir antioksidandır. Greyfurt ve elmada, ayvada bulunur.

Resveratrol; Bitkilerin doğal koşullarda stres altında kaldığında ürettikleri bu antioksidan özellikle siyah üzümün kabuğunda bulunur. Hücrelerin yenilenmesini tetiklediği bilinen molekül pekmez,üzüm suyu,asma yaprağında bol miktarda olur.

Sülforafan; Kansere karşı güçlü ve doğal koruyucu bu antioksidan turp,karnabahar,lahana ve karalahanada bulunur.

 

 

 

 

 

 

 

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın