Doğada Yaşamak

0

Çocukluğunuzda doğada geçirdiğiniz zamanlar yanınıza kar kaldı değil mi? Artık site yaşantıları, evden çıkmayı zorlaştırdı.Sadece tembellik değil, trafiğin de büyük etkisi var.Oysa açık alanda, doğadan keyif alarak yapılacak pek çok aktivite var. Temiz havanın sizi nasıl tazelediğini hatırlayıp, zihninizi ve bedeninizi ödüllendirebilirsiniz. Modern yaşam, insanı hızla doğadan uzaklaştırıyor, aynı hızla sağlığından da.
Kapalı alanlarda vakit geçirmek, alerji türleri, obezite, kalp rahatsızlığı, anksiyete ve depresyonu çağırıyor. Yapılan araştırmalarda, aşırı stresli kadınların yorgunluğu kanepede kıvrılarak geçirmeye çalıştığı görülmüş. Rahatlamak için yaptıkları aktivitelerin ise; televizyon seyretmek % 54, atıştırmak % 44, şarap içmek % 31 olduğu belirlenmiş. Hava alıp yürümek isteyenlerin oranı ise % 26 !

doğa3

Japon bilim adamları doğanın beyin üzerinde güçlü etkileri olduğunu tespit etmiş.15 dakikalık doğa yürüyüşü, kan basıncı ve stres hormonu seviyesini düşürüyor. Bağışıklık sisteminin temeli olan, doğal katil hücreleri % 37 yükseliyor.
Çimenlerin üzerinde çıplak ayakla yürümek ve toprağa basmak çok rahatlatıcı gelir. Açık havada uyumak bie faydalı, stresinizi azaltır.
Kamp yapanınız var mı hayatında? Ormanlık alanda dört günlük kampın yaratıcı düşüncelerinin % 50 arttığını biliyor musunuz? 1 saatlik yürüyüş, hafıza gücü ve dikkati arttırıyor.

doğa6

Alışveriş merkezinde yürümekle, parkta yürümek arasında dağlar kadar fark var. Kendinize olan güveniniz artacak ve depresif hisleriniz azalacak.
Doğayla buluşmak için işte size farklı öneriler…
• Teknede vakit geçirebilir, bunun için kiralama yapabilir ya da deniz turlarına katılabilirsiniz.
• Kendinize yürüyüş parkurları belirleyin, yakınınızdaki bir park ya da orman olabilir.
• Bisiklet de iyi bir seçenek. Arkadaşlarınızla bir grup oluşturup, bisiklet turları yapabilirsiniz.
• Sahilde deniz kabuklarını toplamak kendinizi iyi hissettirir, ayaklarınız suda ve kumlarda ne kadar rahatlatıcı olur, hatırlayın çocukluğunuzdan.
• Dışarıdaki yemek ve arkadaşlarınızla buluşmada tercihlerinizi deniz kıyısından veya bahçeli alanlardan yana kullanın.
• Kamp planları yapın. Rüzgar sörfü, rafting, deniz kayağı, trekking için tatil kampları var, böylece spor ve eğlenceyi bir arada yaşayabilirsiniz.
• Yürüyüş ve açık hava sporlarından keyif almaya çalışın. Açık havadaki aktiviteler, kaslarınızı spor salonlarında yapılanlardan daha çok çalıştırır..Form tutmak için de buna değer.

doğa4

• Yeşil alanda biriyle vakit geçirmek, iletişimi kolaylaştırıyor, daha ilgili ve cömert davranmanızı sağlıyor.
• Dışarıda yapılan koşu, bant üzerinden daha fazla kalori yaktırır.
Kadınların sadece % 22’si doğada egzersiz yapmanın keyfini ve artılarını yaşıyor, oranı arttırmaya var mısınız?
doğa1

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın