Diyeti Takıntı Yapmayın

0

Yıllarca, usanmadan hayatını diyete adamış kadınlardan biri olarak bunu söylüyorum. En çok özendiğim şey ise, aklım yemekteyken hatta karnım guruldarken, arkadaşımın yemek yemeyi unutması. Metabolizmam mı hızlı çalışıyor, yoksa tam buğday ekmeğini mi yeseydim de acıkmasaydım, içim içimi yiyor.
Diyetimi bozmamak için sakız çiğnemekten tutun, hafta ortası diyete başlamaya kadar bir çok yol denedim. Aslında biliyorum ki, diyetlerin çoğunda beden alıştığı yiyeceklerden mahrum edilirse , beden bir şekilde öcünü alıyor, eski hale dönüş başlıyor.
Bir çok yolu var diyetime sadık kalmanın, açlık krizlerini sağlıklı yiyeceklerle geçirmeyi öğrenebilirim. Hem de takıntı haline getirmeden bunu.
• Takıntılar aslında iç dünyamızın mirası bize. Geçmişten gelen sorunlar çözülmediğinde takıntılar ortaya çıkıyor. O nedenle terapist desteği önemli.
• Tartının üzerinden inmeden gece gündüz tartılmak keyif kaçırır. İdeal kilo ağırlığını belirleyip, düzenli beslenme ile kiloyu korumak mümkün. Bunu öğrenmek +1 puan.
diyet6
• Bazı yiyeceklerin kilo aldırdığını düşünerek, o besini yememek de bir tür takıntı. Belki başka bir sebebi var, vücut yediğini anında depolamıyor.
• Yemeği sürekli düşünmek yorucudur. Yemek keyif alarak hazırlanmalı ve yenmelidir, yoksa sürekli yeme planları yapmak doğru değil, çıkarın aklınızdan.
• Bazı günler bir çok yiyeceği karıştırarak yemek adettir. Diyetisyenden çıkıp da “Bir hafta sonra tartılacağım nasılsa, ne istersem yerim” demek ve ardından üç gün aç gezmek akıllıca mı? Bunun yerine haftada bir düzenli kaçamak yapılsa daha iyi olur.
• Bazen de tüm gün içeceklerle idare edip, kendimizi kandırırız. Oysa vücudun besine ihtiyacı var. Tüm gün aç kalarak kilo vermeye çalışılsa da akşam bir anda yemeğe yüklenmek, depolamaktan başka işe yaramaz. Doğru zamanda doğru miktarda tüketin.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın