Diyet Mevsimi Açıldı

0

Baharın gelişiyle beraber, sadece doğa uyanmıyor, bizde de bir hareket başlıyor. Spor salonları dolup taşıyor. Pilates dersleri alanlar mı ararsınız, çılgınca zumba yapanlar mı, sabah akşam yürüyüşe çıkanlar mı, masaj derdinde koşturanlar mı, diyetisyenlerin kapısında kuyruk olanlar mı? Hepsi var.
Ne yaparsanız yapın, yolunuz diyetten geçiyor. Beslenmeyi düzeltmeden, kesin sonuç almak neredeyse imkansız. Onun için “diyet” değil de” sağlıklı beslenme” demek daha çekici geliyor.Çeşitli beslenip, her vitamini almaya çalışmak en doğrusu.

Ve gelelim acil önlem paketine;

Sebze, meyve, kuru yemiş, tahıl, et, tavuk,balık,süt, yoğurt,peynir,bal, yumurta,pekmez masanızdan eksik olmasın.Sebzeleri de buharda pişirmeyi alışkanlık haline getirin.
Meyveleri sınırsız yemeyin, yemeğin hemen üzerine meyve yerseniz yağlanmaya davetiye çıkarırsınız.
Balık, kuru yemiş ve bazı tohumlarda bulunan çoklu doymamış yağ asitleri düzenli alındığında metabolizmanızı hızlandırıyor, yani yağı tamamen çıkarmayın hayatınızdan.
Yulaf, içerdiği lifler nedeniyle zayıflama ve kilo koruma dönemlerinde esas besinlerden.
Hayatınızda suya daha çok yer verin, toksinleri atmaya, yağ metabolizmasını hızlandırmaya yardımcıdır. Su hem kalorisiz hem de hacmi geniş olduğundan doygunluk hissi de veriyor.
Kek,börek,kurabiye pişirmekten vazgeçin. Aynı, çocuklar için diyerek aldığınız çikolata,cips,gofret gibi siz yersiniz.Akşam yemeklerini erken saatte yemeye çalışın.
Düzenli uyumaya dikkat edin. Temiz havada yürüyün ki oksijen alımınız dolayısıyla yağ yakımı artsın.
Diyetinize; yeşil çay, ödeme karşı maydanoz suyu, egzersizden yarım saat önce yağ yakımını hızlı başlatması nedeniyle kafein, vücuttaki kas kütlenizi arttırıcı etkisiyle de egzersizden sonra yağsız süt ile güç katın.
Tok tutan ve zayıflatan sebzelerden faydalanın; Enginar, tat duyusunu uyararak yemeklerden aldığınız lezzeti azaltıyor, böylece iştahınızı frenliyor. Patlıcan, hem idrar söktürücü hem de bağırsağı hareketlendirip tokluk hissi veriyor.Protein deposu mantar, hücrelerin yağ yakımını hızlandırıyor. Limon da yağ yakımına yardımcı bir besin.Yeşil renkli sebzelerin su içeriği yüksek olduğundan salatalık ve cacık zayıflamada faydalı.Fasulye ve bezelye, içerdiği albümin proteiniyle iştah kapatıyor.Doğal anti-aging domates,içerdiği yüksek su ve likopenle ödemin atılmasına ve dolaşımın hızlanmasına yardımcı oluyor.
Diyet yapacağım diye aç aç dolaşmak çok yanlış. Şok diyetler bulup uygulamak da öyle.
Özellikle şok diyetler, metabolizma dengesini bozuyor, ayrıca kalp ritm problemleri yaratıyor. Beyin, diyet dönemlerinde “kıtlık” tehlikesi varmış gibi davranıp, metabolizma hızını düşürüyor,yani enerjiyi idareli kullanmaya başlıyor.Diyeti bıraktığınızda da hemen yağ depoluyor, çünkü kalori fazlasını eritemiyor.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın